Проектування фундаменту під опору мосту
Міністерство
освіти і науки України
Національний
університет «Львівська політехніка»
Кафедра
будівельних конструкцій та мостів
ПОЯСНЮЮЧА
ЗАПИСКА
До
курсового проекту з дисципліни
«Основи
та фундаменти транспортних споруд»
Виконала: ст. гр. МТТ-41
Савонік І.А.
Львів-2014
Зміст
1. Визначення назви ґрунту за
фізичними характеристиками
. Визначення величини
розрахункових навантажень
. Проектування фундаменту
неглибокого закладання
. Проектування фундаменту
глибокого закладання
. Порівняння вартості кожного
варіанту фундаменту та вибір найбільш раціонального
. Детальний розрахунок
фундаменту глибокого закладання
Список використаної літератури
1. Визначення назви ґрунту за
фізичними характеристиками
Шар №1 WL≠ WP ≠
0 , тобто ґрунт глинистий а) число пластичності
P=
WL-WP=34,0-26,0=8%
%≤ Ip =8%≤17%
=> суглинок
б) гранулометричний склад і число
пластичності Відсоток частинок розміром 0,5 - 2 мм : 2+8=10% < 40% і Ip
=8% < 12% => легкий пилуватий
в) наявність включень Відсоток
частинок розміром > 2мм - 0% => немає включень. г) показник текучості ІL
= (W-Wp)/IP= (0,328-0,26)/0,08=0,85
,75< ІL =0,85<1
=> текучопластичний Перший шар: суглинок легкий пилуватий текучопластичний.
Шар №2L≠ WP ≠
0 , тобто ґрунт глинистий а) число пластичності
P=
WL-WP=39,8-20,1=19,7%
%≤ Ip=19,7% ≤17%
=> глина
б) гранулометричний склад і число
пластичності Відсоток частинок розміром 0,5 - 2 мм : 1=5% < 40% і Ip =12%
=> легка пилувата
в) наявність включень Відсоток
частинок розміром > 2мм - 0% => немає включень. г) показник текучості ІL
= (W-Wp)/IP= (0,246-0,201)/0,197=0,23
,25< ІL=0,23 <0,5
=> напівтверда Другий шар: глина легка пилувата напівтверда.
Шар №3L≠ WP ≠
0 , тобто ґрунт глинистий а) число пластичності
IP= WL-WP=39,8-20,1=19,7%
%≤ Ip=19,7% ≤17%
=> глина
б) гранулометричний склад і число
пластичності Відсоток частинок розміром 0,5 - 2 мм : 1=5% < 40% і Ip =12%
=> легка пилувата
в) наявність включень
Відсоток частинок розміром > 2мм
- 0% => немає включень. г) показник текучості ІL = (W-Wp)/IP=
(0,246-0,201)/0,197=0,23
,25< ІL=0,23 <0,5
=> напівтверда Другий шар: глина легка пилувата напівтверда.
Шар №4 WL≠ WP ≠
0 , тобто ґрунт глинистий а) число пластичності
P=
WL-WP=38,8-22,1=16,7%
%≤ Ip =16,7%≤17%
=> суглинок
б) гранулометричний склад і число
пластичності Відсоток частинок розміром 0,5 - 2 мм : 3% < 40% і Ip =16,7%
˃
12% => важкий пилуватий
в) наявність включень Відсоток
частинок розміром > 2мм - 0% => немає включень. г) показник текучості ІL
= (W-Wp)/IP= (0,226-0,221)/0,167=0,03
,75< ІL =0,85<1
=> напівтвердий Перший шар: суглинок важкий пилуватий напівтвердий.
Шар №5 - доломіт.
. Визначення величини розрахункових
навантажень
Дано:
Розрахунковий проліт - Lp =
44,2 м
Габарит моста - Г-18
Ширина смуг безпеки - 2х1,5 м
Кількість смуг - 4
Ширина проїзної частини - 4х3,75 м
Висота опори - 6,3 м.
Власна вага прольотної будови - 8200
кН.
І. Вертикальні навантаження
) Постійні навантаження.
а) власна вага прогонової будови.
Нормативна вага прогонової будови пр.б.n=8200
кН
Розрахункова вага прогонової будови:
Ϭпр.б.=Gпр.б.nгf
гn
де гf - коефіцієнт
надійності за навантаженням, гf = 1,1 (0,9) Значення гf,
зазначене в дужках, приймають у випадках, коли при невигідному сполучені
навантажень збільшується їхній сумарний вплив на елементи конструкції. гn -
коефіцієнт надійності за відповідальність гn =1
Ϭпр.б.1=
Gпр.б.nгf 1гn = 8200∙0,9∙1=7380
кН.
Ϭпр.б.2=
Gпр.б.nгf 2гn = 8200∙0,9∙1=9020
кН.
б) власна вага опори
Нормативна вага опори визначається
за формулою:
oп.n. =
Voг,
де Vo - об’єм опори, м3
г=25 кН/м3 - об’ємна вага
бетону опориo= 9,2∙1,8∙0,4+1/2∙3,8∙1∙2+1,6∙1∙1,8+3,14∙0,82∙5,2=
23,75 м3
Goп.n.=23,75∙25=593,75
кН
Розрахункова вага опори визначається
за формулою:
Ϭoп.
= Goп.n.гfгn ,
де гf = 1,1 (0,9) -
коефіцієнт надійності за навантаженням; гn =1 - коефіцієнт
надійності за відповідальністю
Ϭoп.1.=
Goп.n.гf1гn =593,75∙1,1∙1=653,13
кН
Ϭoп.2.=Goп.
n.гf2гn=593,75∙0,9∙1=534,38 кН
) Тимчасові навантаження.
а) виштовхувальна дія води при РМВ
(див. схему опори - вихідні дані)
Нормативне значення виштовхувальної
сили при РМВ становить:
в.n.=AопН
РМВгв ,
де Aоп - площа перерізу
опори, м2 Н РМВ - висота води на РМВ, м
гв - об’ємна вага води,
кН/м3
Aоп=3,14∙0,82=2,01
м2
Nв.n.=2,01∙0,5∙10=10,05
кН
Розрахункове значення
виштовхувальної сили:
в=Nв.n.гf
гn
де гf - коефіцієнт
надійності за навантаженням, гf = 1,1 (0,9)
гn =1 - коефіцієнт
надійності за відповідальністю
в1=Nв.n.гf1гn
=10,05∙1,1∙1=11,06 кНв2=Nв.n.гf2 гn=61,2∙0,9∙1=9,05
кН
б) Виштовхувальна дія води при РВВ (
див схему опори - вихідні дані)
Нормативне значення виштовхувальної
сили при РВВ становить:
в.n.=AопН
РВВгв,
де Aоп-площа перерізу
опори, м2 Н РВВ - висота води на РВВ, м
гв - об’ємна вага води,
кН/м3
Nв.n. =2,01∙3,5∙10=70,34
кН
Розрахункове значення
виштовхувальної сили:
в=Nв.nгfгn,
де гf - коефіцієнт
надійності за навантаженням, гf = 1,1 (0,9)
гn =1 - коефіцієнт
надійності за відповідальністю
в1=Nв.nгf1гn=70,34∙1,1∙1=77,37
кНв2=Nв.nгf2гn=70,34∙0,9∙1=63,31
кН
) Рухоме вертикальне навантаження
а) Максимальний згинальний момент
вздовж моста (2 смуги АК на 1 прольоті)
Площа ліній впливу:
щ= 42,4∙1=21,2
Коефіцієнт поперечної
установки для тандему:
=
Коефіцієнт поперечної
установки для смугового навантаження:
Знайдемо нормативне значення
опорної реакції при даному завантаженні:
=P(
=2∙150∙(1+0,966)+1,6∙15∙22,1=1120,3
кН.
Розрахункове значення опорної
реакції:
=P(∙]∙
де - динамічний коефіцієнт;
- коефіцієнт надійності за
навантаженням;
- коефіцієнт надійності за
відповідальністю.
Нормативний перекидаючий
момент вздовж моста становить:
де e - ексцентриситет -
відстань від осі опорної частини до осі опори, м.
Розрахунковий перекидаючий
момент вздовж моста становить:=Re=1494,66∙0,275=411,03 кНм.
б) максимальний згинальний
момент впоперек моста (2 смуги АК на 2 прольотах)
Площа ліній впливу:
щ=1/2∙2∙42,4∙1=42,4
.
для тандему:
=
для смугового навантаження:
1,6.
Нормативне значення опорної
реакції:
Розрахункове значення опорної
реакції:
R=[щ∙]=
кН.
Нормативний перекидаючий
момент впоперек моста:
кНм.
Розрахунковий перекидаючий
момент впоперек моста:
=Re=2114,97∙2,75=5816,17
кНм.
в) Максимальна вертикальна
сила в місці обрізу фундаменту
(2 смуги АК на 2 прольотах)
Площа ліній впливу:
щ=2∙1/2∙42,4∙1=42,4
для тандему:
=
для смугового навантаження:
1,6.
Нормативне значення опорної
реакції:
щ=
Розрахункове значення опорної
реакції:
=[щ]
кН.
Нормативний і перекидаючий
момент в данному випадку рівний нулю:
=0 кН∙м= 0 кН∙м.
г) Натовп з двох сторін на
одному прольоті
Знайдемо рівномірно
розподілене навантаження від натовпу на тротуари мостів:
1м=1,96 кН/м,
де b - ширина тротуару, м.-
величина рівномірно розподіленого на тротуар навантаження, прийнята згідно з
ДБН.
для тротуарів:
Нормативна величина опорної
реакції:
де - площа лінії впливу, яка для
даного випадку рівна щ =1/2∙44,2∙1=22,1
Розрахункова величина опорної
реакції:
R=(1+
Нормативне значення
перекидаючого моменту вздовж моста:
=
де e - ексцентриситет -
відстань від осі опорної частини до осі опори, м.
Розрахункове значення
перекидаючого моменту вздовж моста:=Re=99.72∙0.325=32.41 кН/м.
д) Натовп з двох сторін на
двох прольотах
Площа лінії впливу:
щ =2∙1/2∙44,2∙1=44,2
для тротуарів:
Нормативна величина опорної
реакції:
2∙1,96∙44,2=173,26 кН.
Розрахункова величина опорної
реакції для данного випадку завантаження:
=
Нормативне та розрахункове
значення згинального моменту в даному випадку рівне нулю:
=0 кН∙м= 0 кН∙м..
Горизонтальні навантаження
) Вітрове навантаження на
прольотну будову в поперек моста при РВВ.
Нормативна величина
інтенсивності тиску вітру на прогонову будову в
поперек моста визначається за формулою:
нормативне значення середньої
складової вітрового навантаження на висоті над поверхнею води або землі, кН/
- нормативне значення нулесаційної
складової вітрового навантаження на висоті z, кН/
і в свою чергу визначаються за
наступними формулами:
де нормативне значення вітрового
тиску, що приймається згідно з СНиП 2.01.07 залежно від району будівництва,
кПа;- коефіцієнт, що враховує зміну вітрового тиску на висоті і приймається згідно з СНиП 2.01.07
як для відкритої місцевості (тип А);
- аеродинамічний коефіцієнт
лобового опору, який визначається за настановами обов’язкового додатку P ДБН
В.2.3-14:2006.
Де: - коефіцієнт динамічності;
- коефіцієнт пульсацій тиску вітру;
- коефіцієнт просторової кореляції
пульсацій тиску для розрахункової поверхні споруди.
Район будівництва -
Харківська область, тому 0,43 кПа (кН/.
Знайдемо висоту балки прогонової
будови:
Точка прикладання вітрового
навантаження на прольотну будову впоперек моста знаходиться на осі опори
посередині висоти балки. Висота цієї точки відносна РВВ становить:
=+= 1,38+0,3+(6,3-3,5)=4,48 м.
Оскільки 4,48 м<5 м, то k=0,75.
Згідно з додатком P,
аеродинамічний коефіцієнт лобового опору для прогонового опору для прогонової
будови становить = 1,7. Тоді =0,43∙0,75∙1,7=0,548 кН/
Коефіцієнт динамічності знаходиться у припущенні, що
конструкції, які розглядаються, у горизонтальній площині є динамічною системою
з одним ступенем свободи (з нижчою частотою власних коливань , Гц) і його величина визначається
за графіком, що наведений у 6.7 СНиП 2.01.07, у залежності від вказаного там
параметра і логарифмічного декримента b=0,3
для залізобетонних конструкцій.
= .
де - коефіцієнт надійності за
навантаженням; для вітрового навантаження =1,4.
- частота власних коливань, Гц.
Приймаємо, що згідно з таблицею 8 пункту 68 СНиП
2.01/07.
== 0,026 .
Використовуючи графік,
знаходимо, що при =0,026 і д=0,3 =1,4.
Добуток коефіцієнтів приймаємо рівним
=0,55-0,15, але не менше, ніж 0,3.
В цій формулі L - довжина прольоту
або висота точки прикладання вітрового навантаження до конструкції відносно
землі або розрахункового рівня води, м.
=0,55-0,15= 0,55-0,15∙0,48.
=0,548∙1,4∙0,48=0,368
кН/
Тоді
=+=0,548+0,368=0,916 кН/.
Нормативну інтенсивність
повного поперечного горизонтального вітрового навантаження на прогонову будову
і опори слід приймати не менше від 0,59 кН/. (60 кгс/ при наявності тимчасового
вертикального навантаження.
= 0,916 кН/>0,59 кН/
Нормативне значення
зосередженої сили від дії вітру на прогонову будову.
=
де - площа, для якої враховуємо дію
вітру на прогонову будову.
==2,76∙44,2=121,99 ;
=0,916∙2,76∙(44,2+2∙0,05)=112,00
кН;
Розрахункове значення
зосередженої сили від дії вітру на прогонову будову впоперек моста на обрізі
фундаменту:
==112,00∙1,4=156,80 кН.
Знайдемо нормативний момент
від дії вітру на прогонову будову впоперек моста на обрізі фундаменту:
=( )=112,0∙(6,3+1,38+0,3)=893,76
кНм.
де - висота води на рівні високих вод,
м.
Розрахунковий момент від дії
вітру на прогонову будову впоперек моста на обрізі фундаменту становить:
156,80(6,3+1,38+0,3)=1251,26 кНм.
2) Вітрове навантаження на прольотну
будову поперек моста при РМВ.
=
=∙k∙
=0,43 кН/ - для Харківської області.
Точка прикладання вітрового
навантаження на прольотну будову впоперек моста знаходиться на осі опори
посередині висоти балки. Висота цієї точки відносно РМВ становить:
=1,38+0,3+(6,3-0,5)=7,48 м,
де - висота балки, м.
- висота опорних частин, м; =0,3 м.
- висота води на рівні межних вод,
м.
- висота опори, м; = 6,3м.
= 5 м - 0,75 5 м - 0,25
=10 м - 1,0 2,48 м - х
0,87
При =7,48 м k=0,87
Аеродинамічний коефіцієнт для
прогонової будови рівний 1,7.
Тодіm2=0,43∙0,87∙1,7=0,636
кН/м2
Wр2=Wm2озн
Коефіцієнт динамічності рівний о=1,4
і добуток коефіцієнтів зн=0,48
де - довжина прольоту, м.
Тоді р2=0,636∙1,4∙0,48=0,427
кН/м2
n2= Wm2+
Wр2=0,636+0,427=1,063 кН/м2
Wn2-
нормативна величина інтенсивності тиску вітру на прогонову будову впоперек
моста.
Нормативне значення
зосередженої сили становить:
Fw.n2=
Wn2An=1,063∙2,76∙44,3=129,97 кH
Розрахункове значення
зосередженої сили:
Fw2= Fw.n2гf=129,97∙1,4=186,58
кН
Нормативний момент в місці
обрізу фундаменту:
Mw,n2=
Fw.n2(H1+Hpмв)=129,97(6,3+1,38+0,3)=1037,16
кНм
Розрахунковий момент в місці
обрізу фундаменту:
Mw2= Fw2(H1+Hpмв)=129,97(6,3+1,38+0,3)=1452,12
кНм
) Вітрове навантаження на
прольотну будову вздовж моста при РМВ
Горизонтальне поздовжнє
вітрове навантаження вздовж моста для наскрізних прогонових будов слід приймати
у розмірі 60%, а для прогонових будов з суцільними балками - 20% від
відповідного повного поперечного вітрового навантаження. Оскільки балки, які
розглядаються в даному курсовому проекті, є суцільними, то:
- нормативне значення
зосередженої сили становить w.n3=0,2∙129,97=25,99
кН
розрахункове значення
зосередженої силиw3=0,2∙181,96=36,39 кН
нормативний момент в місці
обрізу фундаментуw,n3=0,2∙1037,16=207,43 кНм
розрахунковий момент в місці
обрізу фундаментуw3=0,2∙1452,12=290,42 кНм
) Вітрове навантаження на опору
поперек моста при РВВ
а) навантаження на пряму частину
ригеля
Нормативна величина інтенсивності
тиску вітру на ригель поперек моста:
n14=
Wm14+ Wр14
Ww2=w0kcw
0=0,43
кН/м2
Аеродинамічний коефіцієнт для ригеля
рівний cw=2,1
Тодіw2=0,43∙0,75∙2,1=0,677
кН/м2
р2=
Wm2∙x ∙з∙н
Коефіцієнт динамічності x =1,4 і
зн=0,48
де L=Н2 - висота від
центра ваги ригеля до РВВ,м.
Н2=hon-Hр
м
де hр - висота ригеля, м.
Тодір2=0,677∙1,4∙0,48=0,455
кН/м2n2=0,677+0,455=1,132 кН/м2
Нормативне значення зосередженої
сили:
w.n(2)=
Wn2∙А2=1,16∙0,4∙1,8=0,82 кН,
де А2 - площа перерізу
ригеля (впоперек моста), м2
w.n(2)=1,14∙гf
кН
Розрахункове значення зосередженої
сили:
w(2)=
Fw.n(2)∙ гf=0,82∙1,4=1,14 кН
Нормативний момент в місці обрізу
фундаменту:
Mn(2)=(Н2+Нрвв)=0,82(2,9+3,5)=5,22
кНм
Нормативний момент в місці обрізу
фундаменту:
(2)=(Н2+Нрвв)=1,14(2,9+3,5)=7,30
кНм
б) навантаження на скісну частину
ригеля
Нормативна величина інтенсивності
тиску вітру на скісну частину ригеля:
n2=
Ww2+ Wр2
Ww2=w0kcw
0=0,43
кН/м2 - для Харківської області.
Аеродинамічний коефіцієнт для ригеля
рівний cw=2,1
Тодіw2=0,43∙0,75∙2,1=0,677
кН/м2
р2=
Ww(2)∙x ∙з∙н
Коефіцієнт динамічності x =1,4 і
зн=0,48
Тодір2=0,677∙1,4∙0,48=0,455
кН/м2n2=0,677+0,455=1,132 кН/м2
Нормативне значення зосередженої
сили:
w.n(2)=
Wn2∙А2=1,132∙1∙1,8=2,04 кН,
де А2 - площа перерізу
ригеля (впоперек моста), м2
w.n(2)=1,14∙гf
кН
Розрахунковее значення зосередженої
сили:
w(2)=
Fw.n(2)∙ гf=2,04∙1,4=2,85 кН
Нормативний момент в місці обрізу
фундаменту:
n(2)=(Н2+Нрвв)=2,04(2,4+3,5)=12,04
кНм
Нормативний момент в місці обрізу
фундаменту:
(2)=(Н2+Нрвв)
=2,85(2,4+3,5)=16,82 кНм
в) навантаження на тіло опори
Точка прикладання вітрового
навантаження на тіло опори впоперек моста співпадає з центром ваги стовпа.
Висота цієї точки відносно РВВ становить:
Н3=hon-Hрвв-hр/2=6,3-0,85-3,5-0,8=1,15
м <5м, тому k=0,75
cw=1,75 - аеродинамічний
коефіцієнт для стовпа опориw3=0,43∙0,75∙1,75=0,451
кН2
р3=
Ww3∙ x ∙з∙н
Коефіцієнт динамічності x =1,4 і
зн=0,48
де L=Н3 - висота від
центра ваги стовпа опори до РВВ, м.р3=0,564∙1,4∙0,48=0,379
кН/м2
Wn3=0,564+0,379=0,943
кН/м2
w.n(3)=
Wn3∙А3
де А3 - площа перерізу
тіла опори (впоперек моста), м2
А3=1,6∙5,2=8,32 м2w.n(3)=0,943∙8,32=7,846
кН
w(3)=
Fw.n(3)∙ гf=7,846∙1,4=10,984 кНn(3)=
(Н3+Нрвв)=7,846(0,85+3,5)=34,13 кНм(3)= Fw(3)∙(H3`+Hpмв)=10,984(0,85+3,5)=47,78
кНм
Сумарні зусилля в місці обрізу
фундаменту від дії вітрового навантаження на опору впоперек моста при РВВ
становлять:
∑ Fw.n= Fw.n2+
Fw.n3+ Fw.n4=2,04+7,85+0,82=10,71
кН
∑ Fw= Fw2+
Fw3+ Fw4=2,85+10,98+1,14=14,97 кН
∑ Mn= Mn2+
Mn3+ Mn4=12,04+34,13+5,22=51,39 кНм
∑ M=М2+М3+М4=16,82+47,78+7,30=71,90
кНм
) Вітрове навантаження на опору
впоперек моста при РМВ
а) навантаження на скісну частину
ригеля0=0,43 кН/м2
Н2`= hon-hр/2-
Нрмв=6,3-1,8/2-0,5=4,9 м <5м , тому k=0,75
2,1- для ригеля
=0,43∙0,75∙2,1=0,68 кН/
1,4 і =0,48
==0,68∙1,4∙0,48=0,46 кН/
=0,68+0,46=1,14 кН/
=
=
∙()=2,05∙(5,2+0,5)=11,69 кН∙м.
)=2,87∙(5,2+0,5)=16,36 кН∙м.
б) навантаження на тіло опори
0,43 кН/ 1,75
=--=6,3-1,4-2,35-0,5=2,05 м<5 м,
тому k=0,75
0,43∙0,75∙1,4=0,564 кН/
1,4 і =0,48
=0,564∙1,4∙0,48=0,379
кН/
=0,564+0,379=0,943кН/
=
= =7,85∙1.4=10,98 кН
∙()=7,85∙(2,35+0,5)=22,37 кНм.
)= 10,98∙(2,35+0,5)=31,29 кНм.
в) навантаження на ригель (пряма
частина)
0,43∙0,75∙2,1=0,677 кН/
=0,677∙1,4∙0,48=0,455
кН/
=0,677+0,455=1,132 кН/
=
= =0,81∙1,4=1,14 кН
∙()=0,81∙(5,9+0,5)=5,18 кНм.
)= 1,14∙(5,9+0,5)=7,30 кН∙м.
У=
У
У =16,36+31,29+5,18=31,05 кНм.
) Вітрове навантаження на
опору вздовж моста при РМВ.
Рівне вітровому навантаженню
на опору впоперек моста при РМВ за ДБН В.2.3-14:2006, ст.47.
) Льодове навантаження:
а)при найвищому рівні
льодоходу (РМВ)
Нормативне навантаження від
крижаних полів , що рухаються на опори мостів з вертикальною передньою гранню:
при прорізанні опорою льоду
F(1)Л,П=
Ѱ1∙Rz3∙bt
де Ѱ1-коефіціент
форми; для многокутника,Ѱ1=0,9Z3
- опір льоду роздроблено, кПа; визначається за формулою:
RZ3=KП ∙RZП=1∙735=735
кПа
де Кп -
кліматичний коефіцієнт, який для України рівний 1;ZП -границя
міцності льоду на роздроблення із урахуванням місцевого зминання у початковій
станції льодоходу (PMB); RZП =735 кПа;(1)Л,П =0,9∙735∙1,6∙0,4=423,36
кН.
при зупинці крижаного поля
опору
F(2)Л,П=1,253Vt=1,253∙1∙0,4∙=1230,84кН,
де А-площа крижаного поля, м2
А=1,75l2=1,75∙44,22=3418,87
м2
Розрахункове навантаження:
при прорізанні опорою льоду
F(1)Л=
F(1)Л,П ∙ г = 423,36∙1,2=508,03 кН
де г - коефіціент надійності
для льодового навантаження.
при зупинці крижаного поля
опорою
F(2)Л=
F(2)Л,П∙ г= 1230,84∙1,2= 1477,01 кН,
Нормативний згинальний момент
:
при прорізанні опорою льоду
M(1)П =
C1∙ F(1)Л,П
де C1 -відстань
від землі до точки прикладання рівнодійної льодового навантаження ,м.(1)П
=0,38∙423,36 =160,88 кНм.
при зупинці крижаного поля
опорою
M(2)П =
C2∙ F(2)Л,П=0,38∙1230,84=467,72
кНм
Розрахунковий згинальний
момент:
- при
прорізанні опорою льоду
М1=C2∙F11=0,38∙508,03=193,05
кН∙м
- при
зупинці крижаного поля опорою
М2=C2∙F12=0,38∙1477,01=561,26
кН∙м
б)при найвищому рівні льодоходу
(РВВ)
Нормативне навантаження від крижаних
полів , що рухаються на опори мостів з вертикальною передньою гранню:
при прорізанні опорою льоду
F(1)Л,П= Ѱ1∙Rz3∙bt
де Ѱ1-коефіціент
форми; для многокутника, Ѱ1=0,9Z3
- опір льоду роздроблено, кПа; визначається за формулою:
RZ3=KП ∙RZП=1∙441=441
кПа
де Кп - кліматичний
коефіцієнт, який для України рівний 1;ZП -границя міцності льоду на
роздроблення із урахуванням місцевого зминання у початковій станції льодоходу
(PMB); RZП =441 кПа;(1)Л,П =0,9∙441∙1,6∙0,4=254,02
кН.
при зупинці крижаного поля опору
F(2)Л,П=1,253Vt=1,253∙1∙0,4∙=1230,84кН,
Розрахункове навантаження:
при прорізанні опорою льоду
F(1)Л=
F(1)Л,П ∙ г = 254,02∙1,2= 304,82 кН
де г - коефіціент надійності
для льодового навантаження.
при зупинці крижаного поля
опорою
(2)Л= F(2)Л,П∙
г= 953,40∙1,2= 1144,08 кН,
Нормативний згинальний момент
:
при прорізанні опорою льоду
M(1)П =
C2∙ F(1)Л,П
де C2 -відстань
від землі до точки прикладання рівнодійної льодового навантаження ,м.(1)П
=3,38∙254,02 =858,59 кНм.
при зупинці крижаного поля
опорою
M(2)П =
C2∙ F(2)Л,П=3,38∙953,40=3222,49
кНм
Розрахунковий згинальний
момент:
- при
прорізанні опорою льоду
М1=C2∙F11=3,38∙304,82=1030,29
кН∙м
- при
зупинці крижаного поля опорою
М2=C2∙F12=3,38∙1144,08=3866,99
кН∙м
) Гальмівна сила.
Гальмівна сила становить 50% від
нормативного тимчасового вертикального навантаження АК на проліт моста(рівна
двом опорним реакціям), але не менше, ніж 8 К і не більше 25 К.
К=15 кН/м
Коефіцієнт поперечного розподілу для
смугового навантаження:
КПУ н =1∙(з1+з2)/2=(1+1)/2=1
Знайдемо нормативне значення опорної
реакції:
Rn= КПУ∙q∙щ==1∙15∙0,5∙44,2∙1=331,5
кН
Повна величина гальмівного навантаження
(нормативна):
г.н.=0,5 Gн=0,5∙2 Rn= Rn=331,5
кН
де Gн - нормативне тимчасове
вертикальне навантаження АК на проліт моста; Gн=2 Rn
К= 120 кН/м<331,5кН<25 К=375
кН/м
Кінцеве приймаємо Fг.н=331,5кН
Розрахункове значення гальмівного
навантаження:
г= Fг.н∙ ɣ=331,5∙1,15=381,22
кН
де ɣ - коефіцієнт надійності для
гальмівного навантаження.
Нормативний згинальний момент:
Мг.н= Fг.н∙С
Вважаємо, що рівнодійна гальмівної
сили прикладена в центрі опорних частин. Тоді с - відстань від центра опорних
частин до обрізу фундаменту, м: с=6,45 м
Мг.н= Fг.н∙с=331,5∙6,45=2138,18
кН∙м,
Розрахунковий згинальний момент:
Мг= Мг.н∙ ɣ=2138,18∙1,15=2158,90
кН∙м
Таблица 1
№
|
Вид навантаження
|
Коеф.
|
Нормативні зусилля
|
Розрахункові зусилля
|
|
|
|
Nn, кН
|
Нn, кН
|
Mn, кНм
|
N, кН
|
Н, кН
|
M, кНм
|
1
|
Власна вага прогонової будови
|
1,00
|
8200,00
|
|
|
9020,00
|
|
|
2
|
Власна вага опори
|
1,00
|
593,75
|
|
|
653,13
|
|
|
3
|
Виштовхувальна дія води (РМВ)
|
1,00
|
-10,05
|
|
|
-11,06
|
|
|
4
|
2 колони АК на 2 прольотах (max вертикальна
сила)
|
1,00
|
1657,50
|
|
|
2114,97
|
|
|
5
|
Натовп з 2 сторін на 2 прольотах
|
1,00
|
173,26
|
|
|
207,92
|
|
|
|
Сума
|
10614,46
|
|
|
11984,96
|
|
|
1
|
Власна вага прогонової будови
|
1,00
|
8200,00
|
|
|
9020,00
|
|
|
2
|
Власна вага опори
|
1,00
|
593,75
|
|
|
653,13
|
|
|
3
|
Виштовхувальна дія води (РВВ)
|
1,00
|
-70,34
|
|
|
-77,37
|
|
|
4
|
2 колони АК на 2 прольотах (max згин. момент
поперек моста)
|
0,80
|
1326,00
|
|
3646,50
|
1691,98
|
|
4652,94
|
5
|
Вітер поперек моста на прогонову будову
|
0,25
|
|
28,00
|
223,44
|
|
39,20
|
312,82
|
6
|
Вітер поперек моста на опору
|
0,25
|
|
2,68
|
12,85
|
|
3,74
|
17,98
|
7
|
Льодове навантаження (РВВ)
|
0,70
|
|
667,38
|
2255,74
|
|
800,86
|
2706,89
|
|
Сума
|
10049,41
|
698,06
|
6138,53
|
11287,74
|
843,80
|
7690,62
|
1
|
Власна вага прогонової будови
|
1,00
|
8200,00
|
|
|
9020,00
|
|
|
2
|
Власна вага опори
|
1,00
|
593,75
|
|
|
653,13
|
|
|
3
|
Виштовхувальна дія води (РМВ)
|
1,00
|
-10,05
|
|
|
-11,06
|
|
|
4
|
2 колони АК на 1 прольоті (max згин. момент
вздовж моста)
|
0,80
|
896,24
|
|
246,46
|
1195,73
|
|
328,82
|
5
|
Вітер вздовж моста на прогонову будову
|
0,25
|
|
6,50
|
51,86
|
|
9,10
|
72,61
|
6
|
Вітер вздовж моста на опору
|
0,25
|
|
2,68
|
9,81
|
|
3,75
|
13,21
|
7
|
Гальмівна сила
|
0,70
|
|
232,05
|
1496,73
|
|
266,85
|
1721,23
|
|
Сума
|
9679,94
|
241,23
|
1804,86
|
10857,80
|
279,70
|
2135,87
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
. Проектування фундаменту
неглибокого закладання
Враховуючи геологічні умови, глибину
промерзання та розмив ґрунту, вибираємо глибину закладання фундаменту d=6 м.
Оскільки тіло опори є круглим, то
розміри фундаменту вздовж і впоперек моста є однаковими.
Визначаємо максимальну площу підошви
фундаменту неглибокого закладання Аmax:
amax=a0+2dtg300=1,6+2∙6∙0,5774=8,53
мmax=b0+2dtg300=1,6+2∙6∙0,5774=8,53
мmax=amax∙bmax=72,73 м2
де a0 - довжина опори в
місці обрізу фундаменту, м0 - ширина опори в місці обрізу
фундаменту, м max - максимально можлива довжина підошви фундаменту,
мmax - максимально можлива ширина підошви фундаменту, м
Визначаємо необхідну площу підошви
фундаменту А за формулою:
де =10614,01 кН - сумарна нормативна
вертикальна сила на обрізі фундаменту від першої комбінації навантажень:
ɣ - питома
вага ґрунту, ɣ=19,4
кН/м3;розрахунковий опір ґрунту під підошвою фундаменту, що визначається за
формулою:
R=1,7[R0(1+k1(b-2))+k2ɣ(d-3)]
де R0 - умовний опір ґрунту,
кН/м2, що приймається в залежності від виду ґрунту,його коефіцієнта пористості
та числа пластичності.
В даному випадку під підошвою
фундаменту неглибокого закладання знаходиться глина легка пилувата напівтверда.
Коефіцієнт пористості для неї становить
е2= ɣs2/
ɣ2(1+w2)-1=2,75/19,4-(1+0,246)-1=0,82
де ɣs2
- об’ємна вага скелету ґрунту, кН/м3;
ɣ2 -
об’ємна вага ґрунту, кН/м3;2 - вологість ґрунту.
Число пластичності для даного
ґрунту становить ІL=0,23.
Використовуючи таблицю 1 СНиП
2.05.03-84 додатку 24, визначаємо, що=273 кН/м2 для даного ґрунту.
в - ширина (менша сторона або
діаметр) підошви фундаменту, м; при ширині більше 6 м приймається в=6 м.
Оскільки вmax=8,528 м>6 м, то приймаємо, що
в=6 м.- глибина закладання фундаменту, d=6 м1,k2 -
коефіцієнти, що приймаються згідно з табл. 4 обов’язкового додатку 24 СНиП
2.05.03-84 залежно від виду ґрунту.
Для глини напівтвердої k1=0,04м-1, k2=2.
Отже, розрахунковий опір ґрунту під підошвою
фундаменту неглибокого закладання становить:=1,7[273(1+0,04(6-2))+2∙19,4(6-3)]=736,24
кН/м2
Рис. 1
Отже, необхідна площа підошви фундаменту А
становить:
А= = 17,45 м2
З пропорції а0/в0=1 визначаємо
в=а== = 4,2 м
де а - довжина підошви фундаменту,
в - ширина підошви фундаменту,м
Кінцево приймаємо, що а=6,в=6м;
А=а∙в=6∙6=36 м2
Перевіряємо умову міцності за 3 комбінаціями.
Перша комбінація навантажень
Умова міцності для першої комбінації має вигляд:
Р≤R/гn
де Р - напруження під підошвою фундаменту від
першої комбінації навантажень, кН/м.
З поєднання №1: = кН;
Власна вага фундаменту:
- об’єм фундаменту, м3,
- питома вага залізобетону.
Шукаємо власну вагу грунту:
- з врахуванням виважу вальної дії
води;
Тоді:
Третя комбінація навантажень.п=9679,94
кН; Hп=241,23 кН; Mп=1804,86 кНм
Момент від переносу горизонтального навантаження:
Мпер,n=d·Hn=6·241,23
=1447,38 кНм,
Друга комбінація навантажень.п=10049,41
кН; Hп=698,06 кН; Mп=6138,53 кНм
Момент від переносу горизонтального
навантаження:
Мпер,n=d·Hn=6·698,06=4188,36
кНм,
Умова не виконується. Приймаємо
ширину підошви фундаменту поперек моста в=6,5 м.
Друга комбінація навантажень.п=10049,41
кН; Hп=698,06 кН; Mп=6138,53 кНм
Момент від переносу горизонтального
навантаження:
Мпер,n=d·Hn=6·698,06=4188,36
кНм,
Умова виконується.
Отже, приймаємо розміри фундаменту
поперек моста ахв=6х6,5 м з площею А=39 м2
. Проектування фундаменту глибокого
закладання
Для фундаменту глибокого закладання
вибираємо забивні палі діаметром 0,35м довжиною 14м. Обріз ростверка співпадає
з поверхнею ґрунту. Глибина закладання ростверка - 1,5 м. Палі заводимо в
ростверк на глибину 0,7м (розбиваємо голову палі, оглюємо арматуру).
Несуча здатність висячої забивної
палі, що забурюється в ґрунт без його виймання і працює на стиск, визначається
за формулою:
Fu= гc(гcr∙R∙A+u∑гcd
цi∙hi)
Де гc і - коефіцієнт умов
роботи палі в ґрунті, гc=1;- розрахунковий опір ґрунту під нижнім
кінцем палі що приймається залежно від глибини занурення нижнього кінця палі і
показника текучості ґрунту, на який опирається паля.
В даному випадку паля опирається на
суглинок важкий пилуватий напівтвердий, коефіцієнт пластичності якого ІL=0,03.
Глибина занурення палі h:
h=hp+hn-0,7=1,5+14-0,7=14,8м.
де hp - глибина занурення
ростверка, м;n - довжина палі,м;
Використовуючи метод інтерполяції,
визначаємо, що R=11280 кН/м2
А - площа опирання палі на ґрунт:
A=рd2/4=3,14·0,352/4=0,096 м2- периметр палі,
u= рd=3,14·0,35=1,1 м
Розбиваємо ґрунт під ростверком на
шари не більше 2м і визначаємо середні глибини їх закладання li.
Далі методом інтерполяції знаходимо fі для кожного елементарного
шару :
Таблица 2
№ шару
|
ІL
|
Z
|
hi
|
fі
|
hi·fі
|
1
|
0,85
|
2,05
|
1,1
|
4,6
|
5,06
|
2
|
0,23
|
3,6
|
2
|
46,74
|
93,48
|
3
|
0,23
|
5,6
|
2
|
52,4
|
104,8
|
4
|
0,23
|
7,4
|
1,6
|
55,58
|
88,928
|
5
|
0,23
|
9,2
|
2
|
58,22
|
116,44
|
6
|
0,23
|
11,2
|
2
|
60,84
|
121,68
|
7
|
0,23
|
12,9
|
1,4
|
63,01
|
88,214
|
8
|
0,03
|
14,2
|
1,2
|
70,88
|
85,056
|
|
|
|
|
|
У703,658
|
гcr, гcd -
коефіцієнти умов роботи ґрунту відповідно під нижнім кінцем і на боковій
поверхні палі, що враховують вплив способу занурення палі та розрахункові опори
ґрунту.
Для випадку занурення суцільних паль
механічними (підвісними), повітряними і дизельними молотами гcr= гcd=1.
Отже , несуча здатність палі
становить:u=1∙(1∙11280∙0,096+1,1∙1∙703,658)=3318,44кН.
Розрахункова несуча здатність палі:
Fd= Fu∙гn=3318,44/1,4=2370,32кН.
Де гn=1,4 - коефіцієнт
надійності роботи палі.
Визначаємо необхідну кількість паль
за формулою:
n=УN/F0∙гm=( +660/2370,32)∙1,3=6,2 шт.
УN=Np+N
Np= - власна вага ростверку
Приймаємо 9 паль, які
розміщуємо в плані в межах ростверку розміром = 4 м; =4 м.
Виконаємо перевірку на
найбільш завантажену палю за трьома комбінаціями навантажень.
Перша комбінація навантажень:
Умова міцності для першої
комбінації має вигляд:
де - вертикальна сила, що діє на одну
палю при заданному навантаженні, тобто при першій комбінації, кН;
- сумарна розрахункова вертикальна
сила в місці обрізу фундаменту від першої комбінації навантажень, кН;
- вага палі;- кількість паль.
0,096∙14·25=39,6 кН
Де - об`єм палі,
- довжина частини палі.
(10614,01+660)/9+39,6=1292,27 кН
< 2370,32кН.
Умова задовольняється.
Друга комбінація навантажень:
Умова міцності для другої комбінації
має вигляд:
Де - вертикальна сила, що діє на 1
палю при другій комбінації навантажень, кН;
- сумарна розрахункова вертикальна
сила в місці обрізу фундаменту від другої комбінації навантажень, кН;
- повний розрахунковий згинальний
момент під підошвою ростверка віж другої комбінації навантажень, кН∙м, що
визначається за формулою:
2135,87+279,70∙1,5=2555,42 кН∙м.
- відстань між віссю крайньої палі
і віссю ростверка моста, м;
(10857,80+660)/9+39,6+(2555,42∙1,5)/1,52=1445,62
кН < 2370,32кН
Умова виконується.
Третя комбінація навантажень:
Умова міцності для третьої
комбінації має вигляд:
Де - вертикальна сила, що діє на 1
палю при третій комбінації навантажень, кН;
- сумарна розрахункова вертикальна
сила в місці обрізу фундаменту від третьої комбінації навантажень, кН;
- повний розрахунковий згинальний
момент під підошвою ростверка від третьої комбінації навантажень, кНм, що
визначається за формулою:
7690,62+843,80∙1,5=8956,32
кНм.
- сумарний розрахунковий згинальний
момент на обрізі фундаменту від третьої комбінації навантажень, кН∙м;
- сумарна розрахункова
горизонтальна сила на обрізі фундаменту від третьої комбінації навантажень, кН;
- відстань між віссю крайньої палі
і віссю ростверка вздовж моста, м;
кН < 2370,32кН кН.
Умова задовольняється.
Отже, кінцево приймаємо
ростверк розміром 4х4х1,5 м та 9 палі діметром 0,35м та довжиною 14 м.
. Порівняння вартості кожного
варіанту фундаменту та вибір найбільш раціонального
За локальним кошторисом,
вартість фундаменту неглибокого закладання становить 94,977 тис грн., а
фундаменту глибокого закладання - 48,704 тис. грн. З врахуванням вартості
фундаментів, а також ґрунтових умов, приймаємо фундамент глибокого закладання
як основний варіант.
6. Детальний розрахунок фундаменту
глибокого закладання
І. Розрахунок фундаменту глибокого
закладання як умовного масиву. Умовний масив фундаменту приймаємо у вигляді
паралелепіпеда.
Встановлюємо середній кут
внутрішнього тертя для шарів ґрунту, що дотикаються до бічних граней паль:
цсер,ІІ=(ц1,ІІ∙h1+ц2,ІІ∙h2+ц3,ІІ∙h3+ц4,ІІ∙h4)/(h1+h2+h3+h4)=(18∙2,6+24∙5,6+24∙5,4+20∙1,2)/(2,6+5,6+5,4+1,2)=22,62о
де ці,ІІ - кут
внутрішнього тертя і-го шару ґрунту; hі - висота і-го шару, м
Від підошви першого шару (суглинок
легкий пилуватий текучопластичний) під кутом цсер,ІІ /ц до
крайньої палі проводимо лінію, яка визначатиме границі умовного масиву:
ау.м.=а’+2∙(tg∙(цсер,ІІ/4))∙(
h2+ h3+ h3)= 3,35+2∙0,099∙12,2=5,77
му.м.=b’+2∙(tg∙(цсер,ІІ/4))∙( h2+
h3+ h4)= 3,35+2∙0,099∙12,2=5,77 м
де а’, b’ - відповідно відстань
впоперек і вздовж моста між боковими гранями ( зовнішніми) крайніх палей, м;
Визначаємо об’єми ростверка, палей
та ґрунту умовного масивуp = 4∙4∙1,5=24 м3
Vп = 9∙3,14∙0,352/4∙14=12,12
м3
Vгр =V у. м. -
(V р. + V n.)= 14,8∙5,772-(24+12,12)=456,61
м3
Обчислюємо вагу ростверка, палей і
ґрунту: Np,n. =V p ∙ гзб = 24∙25=с кН
П,n. =V П ∙ гзб =
12,12∙25=303 кНгр,n. =V гр ∙ гсер = 456,61∙19,05=8698,42
кН
де гзб =25 кн/м3 - об’ємна вага
залізобетону; гсер =19,05 кн/м3 - середня об’ємна вага шарів ґрунту умовного
масиву.
Перевіримо умову міцності за трьома
комбінаціями навантажень. Перша комбінація навантажень Умова міцності має
вигляд:
1=УNn1max
/ A у. м≤ R у. м / гn
де P1 - напруження під
підошвою умовного масиву від першої комбінації навантажень, кН/м2
УNn1max - максимальне
нормативне значення вертикальної сили під підошвою умовного масиву, що
визначається за формулою:
УNn1max
= УNn1 + Nр,n + NП,n + Nгр,n =
10614,01+600+303+8698,42
=20215,43 кН
де УNn1 - сумарна
нормативна вертикальна сила на обрізі фундаменту від першої комбінації
навантажень, кНу. м - площа підошви умовного масиву, м2
у. м = а у. м ∙ b у. м = 5,77∙5,77=45,86
м2
у. м - розрахунковий опір ґрунту під
підошвою умовного масиву, що визначається за формулою, аналогічною як і для
фундаменту неглибокого закладання (див. розділ3)
у. м = 1,7( Ro(1+k1(b у. м -2))+k2г
(d-3))
В даному випадку під підошвою
умовного масиву знаходиться суглинок легкий пилуватий напівтвердий. Коефіцієнт
пористості для нього:
ез= гS3/ г3∙(1+W3)-1
= 2,75/19,4∙(1+0,226)-1=0,826
Число пластичності для даного ґрунту
становить ІL=0,03
Використовуючи таблицю 1 СНиП
2.05.03 - 84 обов’язкового додатку 24, визначаємо, що R0=343 кН/м2 для даного
ґрунту. Ширину підошви фундаменту приймаємо b=5,8 м, а глибину закладання -
d=14,8 Усереднене значення об'ємної ваги ґрунту умовного масиву приймаємо
г=19,05 кН/м3
Згідно з таблицею 4 обов’язкового
додатку 24 СНиП 2.05.03-84 для суглинків і глин твердих і напівтвердих
k1=0,04м-1 , а k2=2,0м-1
Отже,у. м =1,7∙(343∙(1+0,04∙(5,8-2))+2∙19,05∙(14,8-3))=1436,02
кН/м2
гn - коефіцієнт надійності за
призначенням, що для фундаментів мостових споруд становить 1,4
Р1=20215,43/42,86=471,66 кН/м2 ≤
1436,02/1,4=1025,73 кН/м2
Умова задовольняється Друга
комбінація навантажень
Умова міцності має вигляд:
,max=УNn2max / A у. м+ УNn max2/W у.
м.1 ≤ R у. м∙ гc / гn
де P2,max - напруження під підошвою
умовного масиву від другої комбінації навантажень, кН/м2
УNn2max - максимальне нормативне
значення вертикальної сили під підошвою умовного масиву, що визначається за
формулою:
УNn2max
= УNn2 + Nр,n + NП,n + Nгр,n =
11287,74+600+303+8698,42 =20889,16 кН
де УNn2 - сумарна нормативна
вертикальна сила на обрізі фундаменту від другої комбінації навантажень, кН
УNn max2 - максимальний нормативний
згинальний момент під підошвою умовного масиву від другої комбінації
навантажень, кНм, що визначається за формулою:
УNn max2= УMn2+
УHn2∙d=7690,62+843,8∙14,8=20178,86 кНм
де УMn2 - сумарний нормативний
згинальний момент на обрізі фундаменту від другої комбінації навантажень, кН∙м.
УНn2 - сумарна нормативна горизонтальна сила на обрізі фундаменту від другої
комбінації навантажень, кН;у. м.1 - момент опору підошви умовного масиву
впоперек моста, м3
W у. м.1 = (а у. м.12∙ b у.
м.1)/6=(5,772∙5,77)/6=32,02м3
гс - коефіцієнт умов роботи споруди,
становить 1,2 Р2=20889,16 /33,29+20178,86 /32,02=1257,68кН/м2˃1436,02
∙1,2/1,4=1230,87 кН/м2-входить в допустимі 5% перевантаження.
Умова задовольняється.
Третя комбінація навантажень
Умова міцності має вигляд:
,max=УNn3max / A у. м+ УNn
max3/W у. м.2 ≤ R у. м∙ гc / гn
де P3,max - напруження
під підошвою умовного масиву від третьої комбінації навантажень, кН/м2
УNn3max - максимальне нормативне
значення вертикальної сили під підошвою умовного масиву, що визначається за
формулою:
УNn3max = УNn3
+ Nр,n + NП,n + Nгр,n = 10857,80+600+303+8698,42 =20459,22 кН
де УNn3 - сумарна
нормативна вертикальна сила на обрізі фундаменту від третьої комбінації
навантажень, кН
УNn max3 - максимальний нормативний
згинальний момент під підошвою умовного масиву від третьої комбінації
навантажень, кН∙м, що визначається за формулою:
УNn max3= УMn3+
УHn3∙d=2135,87+279,70∙14,8=6275,43 кНм
де УMn3 - сумарний
нормативний згинальний момент на обрізі фундаменту від третьої комбінації
навантажень, кН∙м. УНn3 - сумарна нормативна горизонтальна сила на обрізі
фундаменту від третьої комбінації навантажень, кН; W у. м.2 - момент опору
підошви умовного масиву вздовж моста, м3
у. м.3 = (а у. м.1∙
b у. м.12)/6=(5,772∙5,77)/6=32,02м3
Р3=20459,22
/33,29+6275,43/32,02=810,56кН/м2≤436,02 ∙1,2/1,4=1230,87 кН/м2
Умова задовольняється. ІІ.
Розрахунок осідання фундаменту глибокого закладання.
Для визначення осідань спочатку
потрібно побудувати епюру напружень від власної ваги ґрунту Ϭzq
. Напруження на глибині Н від власної ваги ґрунту рівне:
Ϭzq
= Уі=1n гi∙Hi+ гw∙Hw
де гi - об’ємна вага і-го
шару , кН/м3- товщина і-го шару ґрунту, м гw=10 кН/м3 - об’ємна маса
води Hw - ширина шару, в межах якого враховується висота води РМВ, м
Перший шар ґрунту - суглинок легкий
пилуватий текучопластичний - зважується водою. Інші шари не зважуються. Для
першого шару доданок гw∙Hw не враховується. Визначимо коефіцієнт
пористості першого шару ґрунту:
е1 = гs1 /г1∙(1+W1)-1=25/18,7∙(1+0,34)-1=0,791
Питома вага першого шару з
врахуванням зважування у воді визначається за ф-ою:
гsb1= (гs1- гw)/(1+e1)=(25-10)/(1+0,791)=8,38кН/м3
Напруження від власної ваги ґрунту Ϭzq
на рівні верху 1 шару рівні 0 - Ϭzq=0.
Напруження від власної ваги ґрунту Ϭzqі:
на рівні підошви ростверка
Ϭzqр=
гsb1∙hp=8,38∙1.5=12,56 кН/м2
на рівні підошви першого шару (з
врахуванням зважуючої дії води)
Ϭzq1
=гsb1∙H1=8,38∙2,6=21,79 кН/м2
на рівні поверхні другого шару
Ϭzq2’=гsb1H1+гwHw=гsb1H1+гw∙(HPMB+H1)=21,79+10∙(0,5+2,6)
=52,79 кН/м2
під підошвою другого шару
Ϭzq2=гsb1∙H1+гw∙Hw+г2∙H2=гsb1∙H1+гw∙(HPMB+H1)+г2∙H2=21,79+10∙(0,5+2,6)+18,4·5,6=155,83кН/м2
- під підошвою третього шару
Ϭzq3=гsb1∙H1+
гw∙Hw+ г2∙H2+ г3∙Н3=
гsb1∙H1+ гw∙(HPMB+H1)+
г2∙H2+ +г3∙Н3=155,83+19,4∙5,6=264,47
кН/м2
- під підошвою четвертого шару
Ϭzq4=гsb1∙H1+
гw∙Hw+ г2∙H2+ г3∙Н3+
г4∙Н4= гsb1∙H1+ гw∙(HPMB+H1)+
г2∙H2+ г3∙Н3+ г4∙Н4=264,47
+20,5∙4,8= 362,87кН/м2
під підошвою фундаменту ( під
підошвою умовного масиву)
Ϭzq0=гsb1∙H1+
гw∙Hw+ г2∙H2+ г3∙h’=
гsb1∙H1+ гw∙(HPMB+H1)+ г2∙H2+
г3∙Н3+ г4∙h’=264,47 +20,5∙1,2=
289,07кН/м2
Будуємо епюру напружень від власної
ваги ґрунту Ϭzq,
а також епюру 0,2 Ϭzq.
Визначаємо середні вертикальні
напруження під підошвою умовного масиву :
Р=УNn,1max/A
y.м.= 20215,43 /33,29=607,25 кН/м2
де УNn,1max -
максимальне нормативне значення вертикальної сили під підошвою умовного масиву,
що визначається за формулою:
УNn1max =УNn1
+Nр,n +NП,n +Nгр,n
=10614,01+600+303+8698,42=20215,43кН
де УNn1 -
сумарна нормативна вертикальна сила в місці обрізу фундаменту від першої
комбінації навантажень, кН; A y.м. - площа підошви умовного масиву, м2
Визначаємо додаткові вертикальні
напруження під підошвою фундаменту:
Ϭzp0
= P- Ϭzq0=607,25-289,07=318,18
кН/м2
Розраховуємо осідання елементарного
шару грунту під підошвою умовного масиву:
- середнє вертикальне напруження під
підошвою умовного масиву;- ширина прямокутного фундамента;
- коефіцієнти, що приймаються по
табл.4 СНиП 2.02.01-83 для в залежності від форми фундамента
- модуль деформації і-го шару
грунту;
Відносна товщина шару 0-1:
Визначаэмо коефіцієнти k:
, ,5
Умова виконується.
грунт опора фундамент
Список використаної літератури
Глотов Н.М. Основания и
фундаменты.-Москва: Стройиздат. 1987. - 286 с.
СНиП 2.02.01-83. Основания
зданий и сооружений. - Москва: Стройиздат, 2006. - 48с.
СНиП 2.02.03-85. Свайные
фундаменты. - Москва: Стройиздат.
СНиП 2.05.03-84. Мосты и трубы.
- Москва: Стройиздат. - 1985.
ДБН В.2.3-14:2006. - 367с.
Костерин Є. В.Основания и
фундаменты. - Высшая школа, 1978.