Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства
Міністерство освіти та науки,
молоді та спорту України
Національний університет
«Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут
економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту
організацій
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
“ЕКОНОМІКА ВИРОБНИЧО-ГОСПОДАРСЬКОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА”
(Варіант 24)
Виконання роботи -
Оформлення роботи -
Захист проекту -
Загальна оцінка -
Львів 2013
Вихідні дані для варіанту курсового проекту № 24
Загальна характеристика
Показники
|
Значення за
варіантом
|
Види базової
продукції(товарів, робіт, послуг):
|
Виріб №1(вказується
номер та код виробу)
|
А
|
Виріб №2(вказується
номер та код виробу)
|
В
|
Новий виріб
№3(вказується номер та код виробу)
|
Н
|
Режим роботи
підприємства, змін/добу:
|
1
|
Тривалість зміни,
годин
|
8,2
|
Кількість вихідних
днів у році, дні
|
104
|
Кількість святкових
днів у році, дні
|
10
|
Планові невиходи на
роботу робітників з причин:
|
|
Основні (чергові)
відпустки, днів
|
15
|
Хвороби та дикретні
відпустки, днів
|
9
|
Виконання державних
обов’язків, днів
|
1
|
Навчальна
відпустка, днів
|
9
|
Коефіцієнт планових
простоїв устаткування у ремонті, коеф.
|
0,02827
|
Структура основних
засобів за первинною вартістю для БАЗОВОГО року (% від загальної первинної
вартості ОЗ)
|
Будівлі і споруди
|
0,41
|
Машини та
устаткування:
|
|
Силові машини та
устаткування
|
0,05
|
Робичі машини та
устаткування:
|
0,43
|
Вимірювальні
прилади
|
0,04
|
Обчислювальна
техніка
|
0,02
|
Транспортні засоби
та передавальні пристрої
|
0,05
|
Середній
економічний термін служби, роки:
|
Будівлі і споруди
|
55
|
Машини та
устаткування:
|
|
Силові машини та
устаткування
|
12
|
Робичі машини та
устаткування:
|
7
|
Вимірювальні
прилади
|
6
|
Обчислювальна
техніка
|
5
|
Транспортні засоби
та передавальні пристрої
|
6
|
Витрати на демонтаж
і утилізацію робочих машин і механізмів (% від балансової вартості), %
|
7%
|
Тарифні коефіцієнти
для розрядів:
|
Кваліфікаційний
розряд робітників
|
Тарифний коефіцієнт
|
1
|
2.2
|
2
|
2.4
|
3
|
2.64
|
4
|
2.97
|
5
|
3.41
|
6
|
3.96
|
Тарифна ставка для
1-го тарифного розряду, грн./год.
|
10
|
Середня норма
обслуговування устаткування допоміжними робітниками, од. устаткування/ на
доп. Робітника
|
6
|
Обсяг кредитних
ресурсів - % від потреби у фінансових ресурсах для купівлі нового
устаткування
|
60%
|
Процентна ставка за
кредитом, %
|
20.0%
|
Перевищення ціни
виробу над операційними витратами, % до операційних витрат
|
125%
|
Плановий запас у
днях для розрахунку оборотних активів, дні:
|
Сировина, основні
матеріали та комплектуючі
|
18
|
Допоміжні матеріали
|
25
|
Готова продукція на
складі
|
7
|
Дебіторська
заборгованість
|
15
|
Тривалість
технологічного циклу, дні
|
14
|
Коефіцієнт
нарощування витрат у незавершеному виробництві
|
0,85
|
Перелік матеріалів та комплектуючих виробів
№
|
Матеріали на
комплектуючі
|
Норма витрат на
виріб, од.
|
Ціна на одиницю без
ПДВ за варіантами, грн.
|
|
Номер виробу
|
№1
|
№2
|
№3
|
|
|
Код виробу
|
А
|
В
|
Н
|
|
|
Сировина і
матеріали
|
|
1
|
М 1
|
2
|
|
|
18
|
2
|
М 2
|
1
|
1
|
2
|
78
|
3
|
М 3
|
|
2
|
|
105
|
4
|
М 4
|
|
|
2
|
75
|
|
Комплектуючі вироби
|
|
1
|
К 1
|
1
|
|
|
240
|
2
|
К 2
|
2
|
2
|
1
|
310
|
3
|
К 3
|
|
1
|
2
|
240
|
Асортимент та номенклатура продукції (товарів, робіт, послуг)
Номер виро бу
|
Код виро бу
|
Річна програма
вироб ництва у базовому році для БАЗО-ВИХ виробів №1 та №2, шт.
|
Річна програма
вироб ництва у плано-вому році базових виробів №1 та №2, % до базового
періоду
|
Річна програма
вироб ництва у плано-вому році НОВОГО ВИРОБУ (№3), шт.
|
Норма- тивна
трудо-місткість виробу, н-год./ виріб
|
Середній
коефі-цієнт вико-нання норм по виробу
|
Норма
обслуго-вування устатку- вання, об’єктів/ одного основ-ного робіт-ника
|
Середня ціна
оди-ниці устатку-вання, тис. грн.
|
Середній розряд
робітників
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Основні робітники
|
Допоміжні робітники по
обслуго вуванню устатку вання
|
№1
|
А
|
12500
|
100%
|
|
13
|
1,05
|
0,5
|
170
|
3,5
|
5,1
|
№2
|
В
|
19500
|
90%
|
|
9
|
1,02
|
2
|
120
|
3,4
|
5,2
|
№3
|
Н
|
11500
|
82%
|
13000
|
11
|
1,04
|
2
|
110
|
3,5
|
5,2
|
1. Обгрунтування планового обсягу виробництва продукції та
трудомісткості річного випуску для базового та планового років
Таблиця 1
Базовий та плановий асортимент та обсяги виробництва
Номер/ код виробу
|
Базова річна програма Вироб
ництва, шт/рік
|
Річна програма у плановому
періоді, % до базового періоду
|
Планова річна програма
вироб ництва, шт/рік
|
Нормативна трудо місткість
виробу, н-год/виріб
|
Середній коефіцієнт
виконання норм по виробу
|
Трудомісткість базової
річної програми по виробу, тис.год/рік
|
Трудомісткість планової
річної програми по виробу, тис.год/рік
|
|
|
|
|
|
|
Норма тивна
|
Фак тична
|
Норма тивна
|
Фак тична
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Наявні вироби:
|
№1/А
|
12500
|
100%
|
12500
|
13
|
1,05
|
162,50
|
154,76
|
162,50
|
154,76
|
№2/В
|
19500
|
0.9
|
17550
|
9
|
1.02
|
175,50
|
172,06
|
157,95
|
154,85
|
Новий виріб:
|
№3(новий) /Н
|
|
13000
|
11
|
1,04
|
|
|
143,00
|
137,50
|
Разом
|
|
|
|
|
|
338,00
|
326,82
|
463,45
|
447,11
|
Базовий та плановий асортимент та обсяги виробництва
Базова річна програма виробництва та річна програма у
плановому періоді, % до базового періоду для виробів №1 та №2 береться на
основі вихідних даних (таблиці γ).
Виріб №1 А = 12500 шт/рік
Виріб №2 В =19500 шт/рік
Планова річна програма виробництва визначається наступним
чином:
Для виробів №1 та №2 визначається так:
Планова річна програма виробництва (ст.4.) = Базова річна
програма виробництва (ст. 2)* Річну програму у плановому періоді, % до базового
періоду (ст.3) (1.1)
Виріб №1 А = 12500*1=12500 шт/рік
Виріб №2 В =19500*0,9 =17550 шт/рік
Для виробу Нового №3 Н береться з вихідної таблиці γ
Нормативна трудомісткість за виробами та середній коефіцієнт
виконання норм (ст.5 та ст.6) беруться з вихідних даних таблиці γ.
Нормативна трудомісткість річної програми визначається за
формулою:
Тн = (tі*Ni)/1000, де (1.2)
де:
Тн - нормативна
трудомісткість річної програми виробництва і-го виробу, тис.н-год./рік (ст.7 та
ст9)
tі - питома нормативна трудомісткість
і-го виробу, тис. н-год./виріб (ст.5)
Ni - річна програма виробництва
і-го виробу, (ст.2)
Базова нормативна трудомісткість для виробів:
Виріб №1 А = 13*12500/1000= 162,50 тис.год./рік
Виріб №2 В= 9*19500/1000= 175,50 тис.год./рік
Планова нормативна трудомісткість для виробів:
Виріб №1 А =13*12500/1000=162,50 тис.год./рік
Виріб №2 В=9*1750/1000= 157,95 тис.год./рік
Виріб
№3 (Новий) Н =
11*13000/1000= 143,00 тис.год./рік
Фактична трудомісткість річної програми визначається за
формою:
Тф = Тн / Кі, де (1.3)
де:
Тф - фактична трудомісткість
річної програми виробництва і-го виробу, тис.год./рік (ст.8 та ст. 10)
Тн - нормативна трудомісткість
річної програми виробництва і-го виробу, тис.н-год./рік (ст.7 та ст.9)
Кі - середній коефіцієнт виконання
норм виробітку для і-го виробу. (ст.6)
Базова фактична трудомісткість для виробів:
Виріб №1 А =162,50/1,05=154,76 тис.год./рік
Виріб №2 В =175,50/1,02=172,06 тис.год./рік
Планова фактична трудомісткість для виробів:
Виріб №1 А = 162,50/1,05 =154,76 тис.год./рік
Виріб №2 В =157,95/1,02 =154,85 тис.год./рік
Виріб
№3 (Новий) Н =
143,00/1,04 = 137,50 тис.год./рік
2. Розрахунок потреби у технологічному устаткуванні та його
первинної вартості для базового та планового років
Розрахунок потреби в технологічному устаткуванні
Розрахунок кількості одиниць устаткування у базовому та
плановому роках передбачає наступну послідовність дій:
Визначення фактичної верстатомісткості річної програми
виробництва базових виробів у базовому та планових роках визначається за
формолою:
Вмф = Тф * Nо, де (2.1)
Вмф - фактична верстатомісткість річної програми виробництва
і-го виробу, тис.год./рік (ст. 4.)
Таблиця 2
Розрахунок потреби в технологічному устаткуванні
Номер/ код виробу
|
Факти чна трудо місткість
річної прог рами виробу, тис.год/ рік
|
Норма обслуго вування
устатку вання, об’єктів/ одного
основного робітника
|
Фактична верстато місткість
річної програми, тис.год/рік
|
Дійсний фонд часу роботи
устатку вання в одну зміну, год/рік/ од.уст
|
Режим роботи, змін
|
Розра хункова кількість
одиниць устатку вання, шт.
|
Прий нята кіль кість, шт.
|
Коеф. Заванта ження устатку
вання
|
Середня ціна, тис.грн
|
Загальна вартість купівлі
устатку вання, тис.грн
|
Первинна вартість устатку
вання (з урах. витрат на транспорту вання і монтаж (5-7% до вартості)),
тис.грн
|
Базовий рік - наявне
устаткування
|
№1/А
|
154,76
|
0,50
|
77,38
|
2000
|
1
|
38,69
|
39
|
0,99
|
170
|
6630
|
7094,1
|
№2/В
|
172,06
|
2,00
|
344,12
|
2000
|
1
|
172,06
|
172
|
1,00
|
120
|
20640
|
22084,8
|
Разом баз. р
|
326,82
|
|
421,50
|
|
|
210,75
|
211
|
|
|
27270
|
29178,9
|
Плановий рік
|
№1/А
|
154,76
|
0,50
|
77,38
|
2000
|
1
|
38,69
|
39
|
0,99
|
170
|
6630
|
7094,1
|
№2/В
|
154,85
|
2,00
|
309,70
|
2000
|
1
|
154,85
|
155
|
1,00
|
120
|
18600
|
19902
|
Нове устаткування
|
№3(Н) /Н
|
137,50
|
2.00
|
275,00
|
2000
|
1
|
137,50
|
138
|
1,00
|
110
|
15180
|
16242,6
|
Разом - план
|
447,11
|
|
662,08
|
|
|
331,04
|
332
|
|
|
40410
|
43238,70
|
Зміна устаткування за
виробами («-» - зменшення «+» - збільшення), одиниць
|
|
№1/А
|
|
0
|
|
№2/В
|
|
-17
|
|
№3(Н) / Н
|
|
+138
|
|
Тф - фактична трудомісткість
річної програми виробництва і-го виробу в базовому чи в плановому році,
тис.год./рік (ст.2.)
Nо - норма обслуговування одиниці
устаткування одним робітником (коефіцієнт багатоверстатності) (табл. γ.)
(ст.3)
Фактична верстатомісткість річної програми виробництва для
базового року:
Виріб №1 А =154,76*0,5=77,38 тис.год./рік
Виріб №2 В = 172,6*2=344,12 тис.год./рік
Фактична верстатомісткість річної програми виробництва для
планового року:
Виріб №1 А = 154,76*0,5=77,38 тис.год./рік
Виріб №2 В = 154,85*2 =309,7 тис.год./рік
Виріб
№3 (Новий) Н
=137,5 *2=275 тис.год./рік
. Дійсний річний фонд часу роботи устаткування для
однозмінного режиму роботи визначається за формолою
Фд = (Дк - Дв - Дс) * Q (1 - Кп), (2.2)
де:
Фд - дійсний річний фонд часу
роботи устаткування в одну зміну, год./рік/од.уст
Дк- кількість календарних днів у
році, дні/рік
Дв- кількість вихідних днів уроці, дні/рік
Дс- кількість святкових днів уроці, дні/рік( Таблиця α)
Q - тривалість однієї зміни,
год/день
Кп- коефіцієнт
планових простоїв устаткування у ремонті
Розрахунок дійсного фонду часу роботи устаткування в одну
зміну буде однаковим для планового і базового років.
Дійсний річний фонд часу роботи устаткування в одну зміну:
Для всіх виробів: Фд =(365-104-10)*8,2*(1-0,02827)=2000 год./рік/од.уст.
Розрахункова кількість одиниць устаткування визначається за формулою:
Nр = (Вмф * 1000) / (Фд * S), (2.3)
де:
Nр- розрахункова кількість
устаткування для виробництва і-го виробу, шт (ст.7.)
Вмф - фактична верстатомісткість річної програми виробництва і-го виробу,
тис.год./рік (ст. 4.)
Фд- дійсний річний фонд часу
роботи устаткування в одну зміну, год/рік/од.уст. (ст.5.)
- режим роботи - кількість змін за добу, змін/добу (таблиця α)
Розрахункова кількість одиниць устаткування для:
- Базового
року:
Виріб
№ 1 А = 77,38
*1000/(2000*1)= 38,69 шт.
Виріб №2 В = 344,12 *1000/(2000*1)=
172,06 шт.
- Планового
року:
Виріб
№1 А=77,38
*1000/(2000*1)= 38,69 шт.
Виріб
№2 В
=309,70*1000/(2000*1)= 155,00 шт.
Виріб
№3 (Новий) Н
=275,00*1000/(2000*1)= 137,50 шт.
Коефіцієнт завантаження устаткування визначається наступним чином
Коефіцієнт завантаження устаткування(ст.9.) = Розрахункова
кількість устаткування(ст.7.)/Прийнятна кількість устаткування(ст.8.) (2.4)
Для :
Базового року:
Виріб
№ 1 А =
38,69/39=0,99
Виріб
№2 В =
172,06/172=1
Планового року:
Виріб
№1 А=38,69/39=0,99
Виріб
№2 В
=154,85/155=1
Виріб
№3 (Новий) Н
=137,50/138=1
Вартість купівлі устаткування (стовпець 11) визначається
наступним чином
Вартість купівлі устаткування (ст.11.) = Прийнятна кількість
устаткування (ст.8.)*Середня ціна (таблиця γ,
ст.10) (2.5)
Для базового року:
Виріб
№1 А
=39*170=6630 тис. грн.
Виріб
№2 В
=172*120=20640 тис. грн.
Для планового року:
Виріб
№1 А=39*170=6630
тис. грн.
Виріб
№2 В=155*120=18600
тис. грн.
Виріб
№3 (Новий) Н
=138*110=15180 тис. грн.
Первинна вартість устаткування (стовпець 12) визначається
наступним чином
Первинна вартість устаткування (ст.12.)= Загальна вартість
купівлі устаткування (ст.11.)*5-7%+ Загальну вартість устаткування(ст.11.)
(2.6)
Для:
Базового року:
Виріб
№1 А=6630*0,05+6630=7094,1
тис. грн.
Виріб
№2 В=20640*0,05+20640=22084,8
тис. грн.
Планового року:
Виріб
№1 А=6630*0,05+6630=7094,1
тис. грн.
Виріб
№2 В=18600*0,05+18600=19902
тис. грн.
Виріб
№3 (Новий) Н
=15180*0,05+15180=16242,6 тис. грн.
Зміна устаткування за виробами визначається наступним чином:
Виріб
№1 А = 39 - 39 =
0 шт.
Виріб
№2 В = 155 - 172
= - 17 шт.
Виріб
№3 (Новий) Н =
138 шт.
3. Розрахунок первинної і балансової вартості основних
засобів та річних амортизаційних відрахувань для базового та планового років
Таблиця 3
Рахунок первинної і балансової вартості та амортизації основних засобів
№ п /п
|
Вид ОЗ
|
Первин на вар тість,
тис.грн
|
Струк тура за первин ною
варті стю, %
|
Лікві даційна вар тість (5%
від первин ної вар тості), тис.грн
|
Еконо мічний термін
служби, роки
|
Річна аморти зація,
тис.грн
|
Серед ній вік ОЗ, роки
|
Балан сова вар тість, тис.
грн
|
Питома баланс ова вар тість
робочих машин і устатку вання, тис.грн/од
|
|
Базовий рік
|
1
|
Будівлі і споруди
|
27822
|
41,00%
|
|
50
|
556,43
|
35
|
8347
|
|
2
|
Машини і устаткування:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.1
|
Силові машини і
устаткування
|
3393
|
5,00%
|
170
|
10
|
322,33
|
6
|
1459
|
|
2.1
|
Робочіі машини і
устаткування:
|
29179
|
43,00%
|
|
|
|
|
|
|
1
|
Виріб №1
|
7094
|
10,45%
|
355
|
8
|
842,42
|
5
|
2882
|
73,8969
|
2
|
Виріб №2
|
22085
|
32,55%
|
1104
|
8
|
2622,5
|
5
|
8972
|
52,1625
|
2.3
|
Вимірювальні прилади
|
2714
|
4,00%
|
136
|
7
|
368,37
|
4
|
1241
|
|
2.4
|
Обчислювальна техніка
|
1357
|
2,00%
|
68
|
5
|
257,86
|
2
|
841
|
|
3
|
Транспортні засоби та
передавальні пристрої
|
3393
|
5,00%
|
170
|
6
|
537,21
|
4
|
1244
|
|
|
Разом базовий рік
|
67858
|
100,00%
|
|
|
5507,1
|
|
24986
|
|
|
Плановий рік
|
1
|
Будівлі і споруди
|
27822
|
22,23%
|
|
|
556,43
|
36
|
7790
|
|
2
|
Машини і устаткування:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.1
|
Силові машини і
устаткування
|
3393
|
2,71%
|
|
|
322,33
|
7
|
1137
|
|
2.2
|
Робочіі машини і
устаткування:
|
43239
|
34,55%
|
|
|
5134,6
|
13
|
22075
|
|
1
|
Виріб №1
|
7094
|
5,67%
|
355
|
8
|
842,42
|
6
|
2040
|
|
2
|
Виріб №2
|
19902
|
15,90%
|
995
|
8
|
2363,3
|
6
|
5722
|
|
3
|
Виріб №3 (Новий)
|
16243
|
12,98%
|
812
|
8
|
1928,8
|
1
|
14314
|
|
2.3
|
Вимірювальні прилади
|
2714
|
2,17%
|
|
|
368,37
|
5
|
872
|
|
2.4
|
Обчислювальна техніка
|
1357
|
1,08%
|
|
|
257,86
|
3
|
584
|
|
3
|
Транспортні засоби та
передавальні пристрої
|
3393
|
2,71%
|
|
|
537,21
|
5
|
707
|
|
|
Разом плановий рік
|
125156
|
100,00%
|
|
|
12311
|
|
33165
|
|
|
Можливий дохід від продажу
старого устаткування, тис.грн
|
|
786
|
|
|
Потреба у фінансових
ресурсах для купівлі нового устаткування (за вирахуванням доходу від продажу
старого), тис.грн
|
15457
|
|
Для базового року:
Визначаємо первинну вартість
Первинна вартість робочих машин і устаткування для виробів №1
А = 7094 тис. грн. та №2 В = 22085 тис. грн. (таблиця 2)
Сумарна первинна вартість робочих машин і устаткування = 7094+22085=29179 тис. грн.
Сумарна первинна вартість для базового року =29179*100/43=
67858 тис. грн.
Питома вага для виробів:
№1 А =
7094*100/ 67858=10,45%
№2 В =
22085*100/ 67858 = 32,55%
Первинна вартість для:
Будівель та споруд = 67858*41/100=27822 тис. грн.
Силові машини та устаткування = 67858*5/100=3393 тис. грн.
Вимірювальні прилади = 67858*4/100= 2714 тис. грн.
Обчислювальна техніка = 67858*2/100= 1357 тис. грн.
Транспортні засоби та передавальні пристрої=67858*5/100=3393
тис. грн.
Визначаємо ліквідаційну вартість (ст.5.)
Ліквідаційна вартість = Первинна вартість (ст.3.) * 5% (3.1)
Силові машини та устаткування = 3393*0,05=170 тис. грн.
Виріб №1 А = 7094*0,05=355 тис. грн.
Виріб №2 В = 22085*0,05=1104 тис. грн.
Вимірювальні прилади =2714*0,05=136 тис. грн.
Обчислювальна техніка = 1357*0,05= 68 тис. грн.
Транспортні засоби та передавальні пристрої = 3393*0,05=170
тис. грн.
Річна амортизація визначається за формулою (ст.7.)
Ар = (ПВі - ЛВі) / Тк.вик , (3.2)
де:
ПВі - первинна вартість і-го виду
основних засобів, тис. грн. (ст.3.)
ЛВі - ліквідаційна вартість і-го
виду основних засобів, тис.грн. (ст.5.)
Тк.вик
- термін
корисного використання (ст.6.)
Для:
Будівлі та споруди = (27822-0)/50= 556,43 тис. грн.
Силові машини та устаткування =(3393-170)/10= 322,33 тис.
грн.
Виріб №1 А =(7094-355)/8= 842,42 тис. грн.
Виріб №2 В =(22085-1104)/8= 2622,57 тис. грн.
Вимірювальні прилади =(2714-136)/7= 368,37 тис. грн.
Обчислювальна техніка =(1357-68)/5= 257,86 тис. грн.
Транспортні засоби та передавальні пристрої = (3393-170)/6=
537,21 тис. грн.
Середній вік основних засобів (ст.8.) визначається наступним
чином:
Для:
Будівлі та споруди =50*0,70=35 років
Силові машини та устаткування =10*0,60=6 років
Виріб №1 А =8*0,60=5 років
Виріб №2 В =8*0,60=5 років
Вимірювальні прилади =7*0,60=4 роки
Обчислювальна техніка =5*0,45=2 роки
Транспортні засоби та передавальні пристрої =6*0,60=4 роки
Балансова вартість на кінець базового року (ст.9.)
визначається наступним чином
Балансова вартість (ст.9.) =Первина Вартість (ст.3.)
-(Фактичний термін служби(ст.8.) * Амортизація(ст.7.)) (3.3)
Для:
Будівлі і споруди = 27822-(35*556,43)= 8347 тис. грн.
Силові машини та устаткування =3393-(6*322,33)= 1459 тис.
грн.
Виріб №1 А =7094-(5*842,42) =2882 тис. грн.
Виріб№2 В = 22085-(5*2622,57)= 8972 тис. грн.
Вимірювальні прилади = 2714-(4*368,37)= 1241 тис. грн.
Обчислювальна техніка = 1357-(2*257,86)= 841 тис. грн.
Транспортні засоби та передавальні пристрої =
3393-(4*537,21)= 1244 тис. грн.
Питома балансова вартість устаткування для виготовлення
виробів №1 та №2 визначається за формулою:
Питома балансова вартість устаткування = Балансова вартість
(ст.9.) /Прийнятна кількість устаткування (таблиця 2, ст.8.) (3.4)
Для:
Виробу №1 А = 2882/39= 73,8969 тис.грн./од.
Виробу №2 В =8972/172= 52,1625 тис.грн./од.
Первинна вартість для виробів №1,2,3 береться з таблиці 2.
Первинна вартість інших основних засобів береться на основі
даних базового року.
Структура елементів основних засобів визначається за
пропорцією наступним чином:
Для:
Будівель та споруд = 27822 *100/ 125156 = 22,23%
Силові машини та устаткування = 3393 *100/125156=2,71%
Робочі машини та устаткування = 43239*100/125156=34,55%
Виріб№1 А =7094*100/125156=5,67%
Виріб№2 В =19902*100/125156=15,90%
Виріб№3 Н =16243*100/125156=12,98%
Вимірювальні прилади= 2714*100/125156=2,17%
Обчислювальна техніка =1357*100/125156=1,08%
Транспортні засоби та передавальні пристрої
=3393*100/125156=2,71%
Ліквідаційна вартість виробів для планового року
розраховується аналогічно базовому року:
Виріб№1 А= 7094*0,05= 355 тис. грн.
Виріб№2 В= 19902*0,05= 995 тис. грн.
Виріб №3 Н= 16243*0,05= 812 тис. грн.
Річна амортизація для виробів планового року розраховується
аналогічно базовому року:
Виріб№1 А=( 7094 - 355)/8= 842,42 тис. грн.
Виріб№2 В=( 19902 - 995)/8= 2363,36 тис. грн.
Виріб№3 Н=( 16243 - 812)/8= 1928,81 тис. грн.
Балансова вартість для планового року визначається так само
як і для базового року:
Для:
Будівлі і споруди = 27822-(36*556,43)= 7790 тис. грн.
Силові машини та устаткування =3393-(7*322,33)= 1137 тис.
грн.
Виріб №1А =7094-(6*842,42) =2040 тис. грн.
Виріб№2 В= 19902-(6*2363,36)= 5722 тис. грн.
Виріб №3 Н =16243-(1*1928,81)= 14314 тис. грн.
Вимірювальні прилади = 2714-(5*368,37)= 872 тис. грн.
Обчислювальна техніка = 1357-(3*257,86)= 584 тис. грн.
Транспортні засоби та передавальні пристрої =
3393-(5*537,21)= 707 тис. грн.
Можливий дохід визначається наступним чином:
Як сума добутків питомої балансової вартості устаткування для
виготовлення виробів 1 та 2 в базовому році на кількість устаткування для
виготовлення цих виробів, яка вивільняється у плановому році. Отриманий
результат коригується з урахуванням коефіцієнту, який враховує витрати на
демонтаж та утилізацію устаткування
Можливий дохід від продажу старого устаткування =
((39+0)*(172+17)+(73,8969*52,1625))*0,07=786 тис. грн.
Потреба у фінансових ресурсах для купівлі нового устаткування
визначається за формулою:
Потреба у фінансових ресурсах = Первісна Вартість для Втробу
№3 - Можливий дохід (3.5)
Потреба у фінансових ресурсах = 16243-786 =15457 тис. грн.
4. Розрахунок планової чисельності промислово-виробничого
персоналу та фонду оплати праці
Таблиця 4
Розрахунок номінального та ефективного фондів часу
Показники
|
Час
|
|
Днів
|
Годин
|
1
|
2
|
3
|
Календарний фонд
|
365
|
|
Вихідні дні
|
104
|
|
Святкові дні
|
10
|
|
Номінальний фонд часу
|
251
|
2058,2
|
Планові невиходи з причин:
|
|
- основні (чергові)
відпустки, днів
|
15
|
|
- виконання державних обов’язків, днів
|
9
|
|
- хвороби та декретні
відпустки, днів
|
1
|
|
- навчальна відпустка, днів
|
9
|
|
Разом невиходів
|
34
|
|
Ефективний фонд часу
|
217
|
1779,4
|
Тривалість зміни
|
8,2
|
Розрахунок планової чисельності промислово-виробничого
персоналу та фонду оплати праці
Номінальний фонд часу розраховується наступним чином:
Номінальний фонд часу =365-104-10=251 днів
Номінальний фонд часу у годинах = 251*8,2=2058,2 год
Ефективний фонд часу = 251-34=217 днів
Ефективний фонд часу у годинах = 217*8,2=1779,4 год.
Таблиця 5
Розрахунок планової чисельності основних робітників та фонду основної
зарплати
Номер / код виробу
|
Планова річна програма
випуску, шт.
|
Фактична трудо місткість
річної програми, тис. год
|
Питома фактична трудо
місткість виробу, год /виріб
|
Ефек тивний фонд часу, год
/рік
|
Розра хункова чисель ність
осіб
|
Прий нята чисель ність осіб
|
Серед ній розр яд
|
Середній тарифний коеф
|
Середня розцінка на виріб
|
Тарифна зарплата
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
На виріб, грн
|
На річну програму, тис. грн
/рік
|
1
|
2
|
3
|
4 (3*1000/2)
|
5
|
6 (3*1000/5)
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12 (11*2)
|
№1/А
|
12500
|
154,76
|
12,38
|
1779,4
|
86,97
|
86
|
3,5
|
2,805
|
364,65
|
364,65
|
4558,13
|
№2/В
|
17550
|
154,85
|
8,82
|
1779,4
|
87,02
|
87
|
3,4
|
2,772
|
249,48
|
249,48
|
4378,37
|
№3 (Новий) /Н
|
13000
|
137,50
|
10,58
|
1779,4
|
77,27
|
77
|
3,5
|
2,805
|
308,55
|
308,55
|
4011,15
|
Разом
|
|
447,11
|
|
|
251,3
|
250
|
|
|
|
922,68
|
12947,65
|
Розрахунок планової чисельності основних робітників та фонду
основної зарплати
Планова річна програма випуску, яка була розрахована раніше
береться з таблиці 1.
Факична трудомісткість річної програми за виробами береться з
таблиці 2.
Ефективний фонд часу робітника береться з таблиці 4.
Питома планова фактична трудомісткість виробу визначається
наступним чином:
Питома фактична трудомісткість = Фактична трудомісткість
(ст.3.) *1000/ Планову річну програму, (ст.2.) (4.1)
Для:
Виріб №1 А =154,76*1000/12500=12,38 год/виріб
Виріб №2 В =154,85*1000/17500 = 8,82 год/виріб
Виріб № Новий Н =137,50*1000/13000=10,58 год/виріб
Планова розрахункова чисельність основних робітників
визначається наступним чином:
Планова розрахункова чисельність = Планова фактична
трудомісткість (ст.3.)*1000 / Ефективний фонд часу робітника (ст.5.) (4.2)
Для:
Виріб №1 А=154,76*1000/1779,4=86,97 осіб
Виріб №2 В 154,85*1000/1779,4=87,02 осіб
Виріб №3 Новий Н = 137,50*1000/1779,4=77,27 осіб
Планова прийнята чисельність робітників визначається
заокругленням до меншого цілого значення планової розрахункової чисельності
робітників:
Виріб №1 А=86 осіб
Виріб №2 В =87 осіб
Виріб №3 Новий Н =77 осіб
Плановий середній тарифний коефіцієнт визначається за
формулою:
=, (4.3)
де:
- плановий середній тарифний коефіцієнт для середнього розряду (ст.9),-
ціле число середнього розряду,- дробова частина середнього розряду
-тарифний коефіцієнт для розряду L
- середній розряд, для якого визначається середній тарифний коефіцієнт
- середній розряд, заокруглений до найближчого меншого цілого числа
- тарифний коефіцієнт для розряду L+1
Для:
Виріб №1 А=2,64+(3,5-3)*(2,97-2,64)= 2,805
Виріб №2 В=2,64+(3,4-3)*(2,97-2,64)= 2,772
Виріб №3 Н =2,64+(3,5-3)*(2,97-2,64)= 2,805
Середня розцінка на виріб визначається за формулою:
, (4.4)
де:
- середня розцінка для і-го виробу (ст.10.) , грн./виріб
- тарифна ставка першого тарифного розряду (таблиця α), грн./год
- плановий середній тарифний коефіцієнт для середнього розряду для і-го виробу (ст.9.)
- планова нормативна трудомісткість і-го виробу, н/год/виріб (таблиця γ)
Для:
Виріб №1 А = 10*2,805*13=364,65 грн.
Виріб №2 В =10*2,772*9=249,48 грн.
Виріб №3 Н = 10*2,805*11=308,55 грн.
Планова тарифна зарплата :
На виріб = плановій розцінці
На річну програму = середня планова розцінка ( ст.11.)*
плановий річний обсяг виробництва (ст.2.)/1000 (4.5)
Для:
Виріб №1 А=364,65 *12500/1000=4558,13 тис.грн./рік
Виріб №2 В=249,48 *17550/1000=4378,37 тис.грн./рік
Виріб №3 Н=308,55 *13000/1000=4011,15 тис.грн./рік
Таблиця 6
Розрахунок чисельності допоміжних робітників по обслуговуванню
устаткування та їхньої основної зарплати
Номер/ код виробу
|
Кількість
устаткування, од.
|
Норма
обслуговування
|
Коеф. Приведення
|
Розрахун кова
чисельність, осіб
|
Прийнята чисель
ність, осіб
|
Середній розряд
|
Середній тарифний
коефіцієнт
|
Тарифна зарплата, тис.
грн/рік
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
№1 /А
|
39,00
|
6
|
1,12
|
7,31
|
8
|
5,1
|
3,47
|
493,25
|
№2 /В
|
155,00
|
6
|
1,12
|
29,04
|
29
|
5,2
|
3,52
|
1816,41
|
№3 (Новий) /Н
|
138,00
|
6
|
1,12
|
25,85
|
26
|
5,2
|
3,52
|
1628,51
|
Разом
|
332,00
|
|
|
62,19
|
63
|
|
|
3938,17
|
Розрахунок планової чисельності та основної зарплати
допоміжних робітників, зайнятих обслуговуванням устаткування.
Кількість устаткування береться з таблиці 2.
Норма обслуговування устаткування береться з вихідної таблиці
α.
Середній розряд береться з вихідної таблиці γ.
Коефіцієнт приведення:
Коефіцієнт приведення = дійсний фонд роботи устаткування
(табл.2.) / ефективний фонд часу роботи робітника ( табл.4.) (4.6)
Для:
Виріб №1 А=2000/1774,9=1,12
Виріб №2 В=2000/1774,9=1,12
Виріб №3 Н=2000/1774,9=1,12
Планова розрахункова чисельність робітників визначається за
формулою:
Чд = Nі * S * Кпр / Нобс , (4.7)
де:
Чд - планова чисельність
допоміжних робітників по обслуговуванню устаткування для і-го виробу (ст.5.)
Nі - планова прийнята кількість
устаткування за і-м виробом (ст.2.)
- режим роботи - кількість змін за добу, змін/добу (таблиця α)
Кпр - коефіцієнт приведення (ст.4.)
Нобс -
норма
обслуговування устаткування допоміжних робітників, одиниць/особу (ст.3.)
Для:
Виріб №1 А =39*1*1,12/6=7,31 осіб
Виріб №2 В =155*1*1,12/6=29,04 осіб
Виріб №3 Н =138*1*1,12/6=25,85 осіб
Планова прийнята чисельність допоміжних робітників
розраховується заокругленням планової розрахункової чисельності робітників
(ст.5.):
Для:
Виріб №1 А =8 осіб
Виріб №2 В =29 осіб
Виріб №3 Н =26 осіб
Плановий середній тарифний коефіцієнт для допоміжних
робітників визначається аналогічно до його розрахунку для основних робітників:
Для:
Виріб №1 А=3,41+(5,1-5)*(3,96-3,41)= 3,47
Виріб №2 В=3,41+(5,2-5)*(3,96-3,41)= 3,52
Виріб №3 Н=3,41+(5,2-5)*(3,96-3,41)= 3,52
Планова річна тарифна зарплата допоміжних робітників
визначається наступним чином:
Тарифна зарплата = Тарифна ставка першого розряду (таблиця α)* плановий середній тарифний
коефіцієнт (ст.8.)* Ефективний фонд часу робітника (таблиця 5)* чисельність допоміжних
робітників (ст.6.)/1000 (4.8)
Для:
Виріб №1 А=10*3,47*1779,4*8/1000=493,25 тис.грн./рік
Виріб №2 В=10*3,52*1779,4*29/1000=1816,41 тис.грн./рік
Виріб №3 Н=10*3,52*1779,4*26/1000=1628,51 тис.грн./рік
Таблиця 7
Розрахунок планової чисельності персоналу за категоріями та
ФОП
Показники
|
Відсоток до
чисельності осовних робітників, %
|
Чисельність, осіб
|
Середній оклад,
тис. грн./міс./особу
|
Тарифна (основна)
зарплата, тис. грн.
|
Доплати і надбавки
(20% до основної зарплати), тис. грн.
|
Річний фонд оплати
праці, тис. грн.
|
Обовязкові
відрахування на соціальні заходи, тис.грн:
|
|
|
|
|
|
|
|
Пенсійний фонд
(31,8%)
|
Соцстрах (2.9%)
|
Фонд сприяння
зайнятості (1,6%)
|
Запобігання
нещасних випадків (0,2%)
|
Разом відрахувань
|
Основні робітники
|
100%
|
250
|
|
12947,65
|
2589,53
|
15537,18
|
5158,34
|
217,52
|
248,59
|
93,22
|
5717,68
|
Допоміжні робітники
по обслуговуванню устаткування
|
|
63
|
|
3938,17
|
787,63
|
4725,80
|
1568,97
|
66,16
|
75,61
|
28,35
|
1739,10
|
Інші допоміжні
робітники
|
|
28
|
|
1240,52
|
248,10
|
1488,63
|
494,22
|
20,84
|
23,82
|
8,93
|
547,81
|
Разом допоміжні робітники
|
|
91
|
|
18126,34
|
1035,74
|
6214,43
|
2063,19
|
87,00
|
99,43
|
37,29
|
2286,91
|
Керівники
|
4,00%
|
10
|
7
|
840
|
168,00
|
1008,00
|
14,11
|
16,13
|
6,05
|
370,94
|
Спеціалісти
|
6,00%
|
15
|
5
|
900
|
180,00
|
1080,00
|
358,56
|
15,12
|
17,28
|
6,48
|
397,44
|
Службовці
|
8,00%
|
20
|
3
|
720
|
144,00
|
864,00
|
286,85
|
12,10
|
13,82
|
5,18
|
317,95
|
Разом ПВП
|
|
386
|
|
24703,61
|
8201,60
|
345,85
|
395,26
|
148,22
|
9090,93
|
Розрахунок планової чисельності персоналу за категоріями та
ФОП
Планова чисельність керівників, службовців та спеціалістів
визначається через пропорцію з урахуванням наведеної в таблиці структури
промислово-виробничого персоналу та визначеної раніше чисельності основних
робітників:
Для:
Керівників =4%*250/100% =10 осіб
Спеціалістів =6%*250/100 %=15 осіб
Службовців =8%*250/100 %=20 осіб
Планова чисельність інших допоміжних робітників визначається
як:
Інші допоміжні робітники = 45% * Чисельність допоміжних
робітників (4.9)
Інші допоміжні робітники = 0,45*63=28 осіб
Планова тарифна зарплата допоміжних робітників не пов’язаних
з обслуговуванням визначається як 45% від планової тарифної зарплати допоміжних
робітників, пов’язаних з обслуговуванням устаткування, з врахуванням
понижуючого коефіцієнту 0,7.
Тарифна зарплата = 0,45*0,7* 3938,17 = 1240,52 тис. грн.
Тарифна зарплата для:
Керівників =12*7*10=840 тис. грн.
Спеціалістів =12*5*15=900 тис. грн.
Службовців =12*3*20=720 тис. грн.
Доплати та надбавки до зарплати визначається на рівні 20% від
основної зарплати для всіх категорій.
Для:
Основні робітники =0,20*12947,65=2589,53 тис. грн.
Допоміжні робітники по обслуговуванню устаткування
=0,20*3938,17=787,63 тис. грн.
Інші допоміжні робітники =0,20*1240,52=248,10 тис. грн.
Керівники =0,20*840=168 тис. грн.
Спеціалісти =0,20*900=180 тис. грн.
Службовці =0,20*720=144 тис. грн.
Річний фонд оплати праці визначається як сума доплат і
надбавок (ст.6.) та річного фонду (ст.5.)
Для:
Основних робітників =12947,65+2589,53 =15537,18 тис. грн.
Допоміжних робітників по обслуговуванню устаткування =
3938,17+787,63 =4725,80 тис. грн.
Інші допоміжні робітники=1240,52+248,10 =1488,63 тис. грн.
Керівники=840+168 =1008 тис. грн.
Спеціалісти=900+180 =1008 тис. грн.
Службовці=720+144=864 тис. грн.
Відрахування на соціальні заходи визначається за відсотками
до річного фонду оплати праці:
Пенсійний фонд
Для:
Основних робітників =15537,18 *0,332=5158,34тис. грн.
Допоміжних робітників по обслуговуванню устаткування =4725,80
*0,318=1568,97 тис. грн.
Інші допоміжні робітники =1488,63 *0,332=494,22 тис. грн.
Керівники =1008*0,332= 334,66 тис. грн.
Спеціалісти =1008*0,332= 358,56 тис. грн.
Службовці =864*0,332= 286,85 тис. грн.
Соцстрах
Для:
Основних робітників =15537,18 *0.014=217,52 тис. грн.
Решту розраховується аналогічно
Фонд сприяння зайнятості
Для:
Основних робітників =15537,18 *0,016=248,59 тис. грн.
Решту розраховується аналогічно
Запобігання нещасних випадків
Для:
Основних робітників =15537,18 *0,006=93,22 тис. грн.
Решту розраховується аналогічно
5. Розрахунок планових витрат на матеріали та комплектуючі
Розрахунок планових витрат на матеріали та комплектуючі
Види та кількість ресурсів (ст.2.), а також ціна цих ресурсів
(ст.4.) задані у таблиці β.
Потреба у ресурсах у натуральних показниках на річну програму
виробництва (ст.3.) визначається як добуток річної програми виготовлення і-го
виробу (таблиця 5) та норм витрат ресурсу на цей виріб (ст.2.)
Для:
Основні матеріали:
Виріб №1 А
М1 =2*12500=25000 од. виміру
М2 =1*12500=12500 од. виміру
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Комплектуючі вироби:
Виріб №1 А
К1=1*12500=12500 од. виміру
К2=2*12500=25000 од. виміру
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Таблиця 8
Розрахунок планових витрат на матеріали та комплектуючі
Вид ресурсу
|
Потреба у
натуральних показниках, од. виміру
|
Ціна за одиницю
виміру, грн
|
Вартість ресурсів з
урахуванням
|
Вартість поворотних
відходів (4%)
|
Річний обсяг ПДВ,
тис.грн
|
|
На вибір
|
На річну програму
|
|
На вибір, грн/
вибір
|
На річну програму,
тис.грн
|
На вибір, грн/
вибір
|
На річну програму,
тис.грн
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Основні матеріали
|
Виріб №1
|
|
М 1
|
2
|
25000
|
18
|
37,08
|
463,50
|
1,48
|
18,54
|
92,7
|
М 2
|
1
|
12500
|
78
|
80,34
|
1004,25
|
3,21
|
40,17
|
200,85
|
Виріб №2
|
|
М 2
|
1
|
17550
|
78
|
80,34
|
1409,97
|
3,21
|
56,40
|
281,99
|
М 3
|
2
|
35100
|
105
|
216,3
|
3796,07
|
8,65
|
151,84
|
759,21
|
Виріб №3 (Новий)
|
|
М 2
|
2
|
26000
|
78
|
160,68
|
2088,84
|
6,43
|
83,55
|
417,77
|
М 4
|
2
|
26000
|
75
|
154,50
|
2008,50
|
6,18
|
80,34
|
401,70
|
Разом основні
матеріали
|
|
10771,12
|
|
430,84
|
2154,22
|
Комплектуючі вироби
|
Виріб №1
|
|
К 1
|
1
|
12500
|
240
|
247,20
|
3090,00
|
|
618,00
|
К 2
|
2
|
25000
|
310
|
638,60
|
7982,50
|
|
|
1596,50
|
Виріб №2
|
|
К 2
|
2
|
35100
|
310
|
638,60
|
11207,43
|
|
2241,49
|
К 3
|
1
|
17550
|
240
|
247,20
|
4338,36
|
|
867,67
|
Виріб №3 (Новий)
|
|
К 2
|
1
|
13000
|
310
|
319,30
|
4150,90
|
|
830,18
|
К 3
|
2
|
26000
|
240
|
494,40
|
6427,20
|
|
1285,44
|
Разом комплектуючі
|
|
37196,39
|
|
7439,28
|
Допоміжні
матеріали, паливо, енергія, вода, пара (20% від вартості основних матеріалів)
|
2154,22
|
|
430,84
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Планова питома вартість ресурсів на виріб визначається як
добуток питомої потреби у ресурсі (ст.2.) на його ціну (ст.4.) з урахуванням
транспортно заготівельних витрат 3-5% від планової питомої вартості.
Основні матеріали:
Виріб №1А
М1=(2*0,03+2)*18= 37,08 грн./виріб
М2=(1*0,03+1)*78= 80,34 грн./виріб
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Комплектуючі вироби:
Виріб №1 А
К1=(1*0,03+1)*240= 247,20 грн./виріб
К2=(2*0,03+2)*310= 638,60 грн./виріб
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Планова вартість ресурсу на річну програму визначається як
добуток планової питомої вартості ресурсу (ст.5.) на річну програму
виробів(таблиця 1)
Основні матеріали:
Виріб №1 А
М1=37,08 *12500/1000=463,50 тис.грн.
М2=80,34 *12500/1000=1004,25 тис.грн.
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Комплектуючі вироби:
Виріб №1 А
К1=247,20 *12500/1000=3090 тис.грн.
К2=638,60 *12500/1000=7982,50 тис.грн.
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Планова вартість поворотних відходів приймається на рівні 4%
від вартості ресурсу
На виріб:
Виріб №1 А
М1=37,08 *0,04=1,48 грн.
М2=80,34 *0,04=3,21 грн.
На річну програму:
Виріб №1 А
М1=463,50 *0,04=18,54 тис.грн.
М2=1004,25 *0,04=40,17 тис.грн.
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Річний обсяг ПДВ визначається 20% від вартості ресурсів
Основні матеріали:
Виріб №1 А
М1=463,50 *0,2=92,7 тис.грн.
М2=1004,25 *0,2=200,85 тис.грн.
Комплектуючі вироби:
Виріб №1 А
К1=3090*0,2=618 тис.грн.
К2=7982,50*0,2=1596,50 тис.грн.
Для Виробів №2 В та № 3 Н розрахунки аналогічні
Допоміжні матеріали, паливо, енергія, вода, пара (20% від
вартості основних матеріалів)
,12*0,2=2154,22 тис.грн.
,22*0,20=430,84 тис.грн.
6. Обгрунтування планових фінансових результатів
виробничо-господарської діяльності підприємства
Обґрунтування планових фінансових результатів
виробничо-господарської діяльності підприємства
Питомі витрати на основні матеріали та комплектуючі за
вирахуванням поворотних відходів на кожен з виробів.
∑ + ∑ - ∑
де:
- питома вартість основних матеріалів та комплектуючих за вирахуванням
поворотних відходів для і-го виробу
- питома вартість j-го основних матеріалів для і-го виробу
- питома вартість j-го ресурсу комплектуючих для і-го виробу
- питома вартість j-го ресурсу поворотних відходів для і-го виробу
Для:
Виріб №1 А=37,08+80,34 +247,20+638,60-(1,48+3,21)= 998,52
грн./виріб
Виріб №2 В=80,34 + 216,3+638,60+247,20-(3,21+8,65)= 4750,34
грн./виріб
Виріб №3 Н= 160,68+ 154,50+ 319,30+ 494,40-( 6,43+ 6,18)= 1116,27
грн./виріб
Планові витрати основних матеріалів та комплектуючих за
вирахуванням поворотних відходів на річну програму виробництва кожного з
виробів визначається як добуток питомих витрат матеріалів і комплектуючих на
річну програму виробництва кожних з виробів визначаються як добуток питомих
витрат матеріалів і комплектуючих на річну програму виробництва кожного з
виробів (таблиця 1 ).
Для:
Виріб №1 А = 998,52 *12500/1000=12482 тис.грн.
Виріб №2 В= 4750,34 *17550/1000=83368 тис.грн.
Виріб №2 = 1116,27 *13000/1000=14512 тис.грн.
Для визначення питомих прямих витрат на оплату праці (ряд.6.)
з доплатами і надбавками питома тарифна зарплата основних робітників (таб.5,
ст.11) збільшується з урахуванням 20%.
Для:
Виріб №1 А = 0,2*364,65+364,65=437,58 грн./виріб
Виріб №2 В = 0,2* 249,48+ 249,48= 299,376 грн./виріб
Виріб №3 Н = 0,2* 308,55+ 308,55= 370,26 грн./виріб
Прямі витрати на оплату праці з доплатами і надбавками на
річну програму визначаються як добуток питомих витрат на оплату праці на річний
обсяг виробництва виробу.
Для:
Виріб №1 А= 437,58 *12500/1000=5470 тис. грн.
Виріб №2 В= 299,376 *17550/1000= 5254 тис. грн.
Виріб №3 Н= 370,26 *13000/1000= 4813 тис. грн.
До інших прямих витрат як правило належать нарахування на
оплату праці основних робітників, відповідно, визначаються інші прямі витрати
як добуток прямих витрат на оплату праці (ряд 6 табл.9) та сумарного відсотку
відрахувань у соціальні фонди.(36,8%)
На одиницю продукції:
Виріб №1 А=437,58 *0,368=161,03 грн./виріб
Виріб №2 В=299,376 *0,368= 110,17 грн./виріб
Виріб №3 Н=370,26 *0,368= 136,26 грн./виріб
На річну програму:
Виріб №1 А=5470*0,368=2012,87 тис. грн.
Виріб №2 В=5254*0,368=1933,49 тис. грн.
Виріб №3 Н=4813*0,368=1771,32 тис. грн.
Загальновиробничі витрати визначаються наступним чином:
Амортизація машин та устаткування включає річну амортизацію
силових машин та устаткування, робочих машин та устаткування, вимірювальних
приладів та обчислювальної техніки:
,33+5134,60+368,37+257,86=6083 тис. грн.
Стаття загальновиробничих витрат «оплата праці допоміжних
робітників» включає річний фонд оплати праці всіх допоміжних робітників та
нарахування на їхню зарплату. (табл..7, ст 7 та12)
,43+ 2286,91= 8501 тис. грн.
Витрати на оплату праці керівників і службовців беруться з
таблиці 7 з дотриманням умови: до загальновиробничих витрат включається 50%
керівників, 40% спеціалістів та службовців. (ряд. )
(1008+ 370,94)*0,5+(1008+ 397,44)*0,4+( 864+ 317,95)*0,4= 1753 тис. грн.
Витрати на допоміжні матеріали = 2154 (таблиця 8).
Інші загальновиробничі витрати приймаються як 30% від суми
попередніх статей загальновиробничих витрат:
(6083+8501+1753+2154)*0,3=5548 тис. грн
Відношення загальновиробничих витрат до прямих витрат на
оплату праці 1 визначається наступним чином:
Відношення загальновиробничих витрат до прямих витрат на
оплату праці 1 = Загальновиробничі витрати разом / прямі витрати на оплату
праці (тарифна зарплата з доплатами і надбавками основних робітників) (6.1)
Відношення загальновиробничих витрат до прямих витрат на
оплату праці 1= 24040/ 15537= 1,5472
Загальновиробничі витрати за кожним виробом визначаються як
добуток відношення загальновиробничих витрат до прямих витрат на оплату праці
за кожним з виробів.
На одиницю продукції:
Виріб №1 А = 437,58*1,5472=677,04 грн./виріб
Виріб №2 В = 299,376 *1,5472= 463,20 грн./виріб
Виріб №3 Н = 370,26 *1,5472= 572,88 грн./виріб
На річну програму:
Виріб №1 А =5470*1,5472=8463 тис. грн
Виріб №2 В = 5254*1,5472= 8129 тис. грн
Виріб №3 Н = 4813*1,5472= 7447 тис. грн
Адміністративні витрати визначаються наступним чином:
Амортизація будівель та споруд = 556 тис. грн (таблиці 3, ст.
7)
Оплата праці керівників, спеціалістів, службовців (тарифна
зарплата з доплатами і надбавками та відрахуваннням на соц. заходи)
визначається наступним чином: (1008+ 370,94)*0,4+(1008+ 397,44)*0,5+( 864+ 317,95)*0,5= 1763 тис. грн.
Інші адміністративні витрати =200% від амортизації будівель
та споруд
*200%=1113
тис. грн
Відношення адміністративних витрат до прямих витрат на оплату
праці 1 розраховується так:
Відношення адміністративних витрат до прямих витрат на оплату
праці 1 = 3432/ 15537= 0,2209
5. Адміністративні
витрати за кожним виробом визначаються як добуток відношення адміністративних
витрат до прямих витрат на оплату праці та прямих витрат на оплату праці за
кожним з виробів.
На одиницю продукції:
Виріб №1 А = 437,58*0,2209=96,67 грн./виріб
Виріб №2 В = 299,376 *0,2209= 66,14 грн./виріб
Виріб №3 Н = 370,26 *0,2209= 81,80 грн./виріб
На річну програму:
Виріб №1 А =5470*0,2209=1208 тис. грн
Виріб №2 В = 5254*0,2209= 1161 тис. грн
Виріб №3 Н = 4813*0,2209= 1063 тис. грн
Витрати на збут визначаються наступним чином.
Амортизація транспортних засобів =537 (таблиця 3).
Оплата праці керівників, спеціалістів, службовців (тарифна
зарплата з доплатами і надбавками та відрахуваннням на соц. заходи)
визначається наступним чином.
(1008+ 370,94)*0,1+(1008+ 397,44)*0,1+( 864+ 317,95)*0,1= 404
тис. грн.
Інші витрати на збут приймається як 100% від амортизації
транспортних засобів.
100%*537=537 тис. грн.
Відношення витрат на збут до прямих витрат на оплату праці 1
= Витрати на збут разом / прямі витрати на оплату праці (тарифна зарплата з
доплатами і надбавками основних робітників) (6.3)
Відношення витрат на збут до прямих витрат на оплату праці 1
=1478/15537= 0,09514
Витрати на збут за кожним виробом визначається як добуток
відношення витрат на збут до прямих витрат на оплату праці та прямих витрат на
оплату праці за кожним з виробів.
На одиницю продукції:
Виріб №1 А = 437,58* 0,09514= 41,63 грн./виріб
Виріб №2 В = 299,376 * 0,09514= 28,48 грн./виріб
Виріб №3 Н = 370,26 * 0,09514= 35,23 грн./виріб
На річну програму:
Виріб №1 А =5470*0,09514=520 тис. грн
Виріб №2 В = 5254*0,09514= 500 тис. грн
Виріб №3 Н = 4813*0,09514= 458 тис. грн
Собівартість = загальновиробничі витрати + інші прямі витрати
+ прямі витрати на оплату праці + основні матеріали та комплектуючі (6.4)
Виріб №1 А = 998,52+437,58+161,03+677,04=2274,17 тис. грн
Виріб №2 В = 4750,34+ 299,376+ 110,17+ 463,20= 5623,09 тис.
грн
Виріб №3 Н = 1116,27+ 370,26+ 136,26+ 572,88= 2195,66 тис.
грн
Операційні витрати визначається як сума собівартості, витрат
на збут та адміністративних витрат:
Виріб №1 А = 41,63+ 96,67+ 2274,17= 2412,47 тис. грн
Розрахунки для Виробів №2 В та №3 Н виконуються аналогічно.
Наступні розрахунки для річної програми виконуються
аналогічно.
Чистий дохід визначається як операційні витрати збільшенні на
відсоток перевищення ціни виробу над операційними витратами (табл..α)
Виріб №1 А =1,25*2412,47 =3015,59 тис. грн.
Розрахунки для Виробів №2 В та №3 Н виконуються аналогічно.
ПДВ розраховується як 20% від чистого доходу.
Виріб №1=2238,58*0,20=447,72
Наступні розрахунки розраховується аналогічно.
Дохід від реалізації визначається як сума чистого доходу та
ПДВ.
Виріб №1 =447,72+2238,58=2788,40
Наступні розрахунки для річної програми виконується
аналогічно.
Валовий прибуток визначається як різниця між чистим доходом
та собівартістю.
Виріб №1=2238.58-1750,26=488
Наступні розрахунки для річної програми визначаються
аналогічно.
Фінансовий результат від операційної діяльності визначається
як різниця між валовим доходом та сумою адміністративних витрат та витрат на
збут.
Виріб №1 =488-21,99-18,61=447,4
Наступні розрахунки для річної програми визначаються
аналогічно.
Фінансові витрати являють собою відсотки, які сплачує
підприємство за кредитами.
*0,6*0,2=254
Фінансовий результат від звичайної діяльності визначається як
різниця між фінансовими результатами від операційної діяльності та фінансовими
витратами.
22266-254=22012
Плановий податок на прибуток визначається як 25% від
звичайної діяльності
22012*0,25=5503
Чистий прибуток являє собою різницю між прибутком від
звичайної діяльності та податком на прибуток.
22016-5503=16513.
Структуру фінансових результатів визначаємо наступним чином:
Дохід від реалізації з ПДВ =120%, тому що
Чистий дохід 100% + ПДВ 20% = 120%
Собівартість = 83054*100/107729=77,09%
Основні матеріали та комплектуючі = 42825*77,09/83054=39,75%
Прямі витрати на оплату праці = 16984*77,09/83054=15,76%
Інші прямі витрати = 6520*77,09/83054=6,05%
Загальновиробничі витрати = 16995*77,09/83054=15,77%
Валовий прибуток = 100-77,09=22,91%
Адміністративні витрати = 1294*22,91/26048=2,99%
7. Розрахунок планового обсягу оборотних активів
виробництво
витрати актив
Розрахунок планового обсягу оборотних активів.
Річна потреба виробництва визначається наступним чином:
Для сировини, основних матеріалів та комплектуючих =
7832.58+35302,53=43135,11
Для допоміжних матеріалів ( таблиця 8)
Готова продукція на складі = Собівартості річного
виробництва( таблиця 9)
Таблиця 9
Розрахунок планового обсягу оборотних активів
№
|
Елемент оборотних
активів
|
Річна потреба в
ресурсі, тис. грн.
|
Денна потреба,
тис.грн.
|
Планова норма
запасу, дні
|
Плановий обсяг
оборотного активу, тис.грн.
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
1
|
Сировина, основні
матеріали та комплектуючі
|
47967,51
|
131,42
|
18
|
2366
|
2
|
Допоміжні матеріали
|
2154,22
|
5,90
|
25
|
148
|
3
|
Готова продукція на
складі
|
155655,93
|
426,45
|
7
|
2985
|
4
|
Дебіторська
заборгованість
|
200708,21
|
549,89
|
15
|
8248
|
|
Тривалість
технологічного циклу, дні
|
Денна собівартість,
тис.грн.
|
Коефіцієнт
нарощування витрат
|
Плановий обсяг,
тис. грн.
|
5
|
Незавершене
виробництво
|
14
|
426,5
|
0,85
|
5075
|
6
|
Грошові
кошти(приймаються на рівні денної собівартості)
|
|
426
|
|
Разом оборотних
активів
|
|
18821
|
Для дебіторської заборгованості = Чистому доходу підприємства
за рік (таблиця 9)
Плановий обсяг оборотних активів визначається за формулою:
де:
- плановий обсяг оборотних активів за j-м елементом, тис.грн
- річна потреба в J-му ресурсі, тис. грн.
- календарні дні за рік
- плановий запас j-го ресурсу, дні.
Для сировини, основних матеріалів та комплектуючих
=43135,11/365*15=1722
Для допоміжних матеріалів = 1566,62/365*30=129
Для готової продукції на складі = 83054/365*5=1138
Для дебіторської заборгованості = 107729/365*20=5903
Для незавершеного виробництва плановий запас визначається:
- плановий обсяг незавершеного виробництва
- тривалість технологічного циклу
- собівартість річного обсягу виробництва за даними таблиці 9
- коефіцієнт нарощування витрат (таблиця α)
14*228*0,65=2075
Денна собівартість для незавершеного виробництва
Собівартість 83054/Кількість днів у році 365 = 228
8. Визначення планових показників ефективності
виробничо-господарської діяльності підприємства
Чистий дохід (таблиця 9)
Чистий прибуток (таблиця 9)
Балансова вартість основних засобів (таблиця 3)
Чисельність осіб (таблиця 7)
Потреба підприємств в інвестиціях у приріст основних засобів
(таблиця 3)
Отримана від покупців сума ПДВ (таблиця 9)
Вартість активів підприємства =14681+11195=25876
Фондовіддача =107729/14681=7,37
Фондомісткість = 1/7,37=0,14
Фондоозброєність =14681/236=62,21
Продуктивність праці основних робітників = 107729/236=456,48
Продуктивність праці ПВП =107729/343=314,08
Коефіцієнт оборотності активів =107729/25876=4,16
Тривалість обороту активів = 365/4,16=87.74
Коефіцієнт оборотності оборотних активів =107729/11195=9,62
Тривалість обороту оборотних активів = 365/9,62=37,94
Рентабельність активів = 16513/25876*100=63,82
Рентабельність продажів =16513/107729*100=15,33
Сума ПДВ сплачена постачальникам =
371,56+1857,80+6519,08=8748,44
Сума ПДВ сплачена до бюджету = 21648,91-8748,44=12900
Таблиця 10
Планові показники ефективності діяльності підприємства
№
|
Показники
|
Значення
|
Віідносне
відхилення
|
|
|
Середньо-галузеве
|
По підприємству
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5,(ст.4/ст.3) %
|
1
|
Чистий дохід,
тис.грн
|
109931
|
200708,21
|
182,58%
|
2
|
Чистий прибуток,
тис.грн
|
15674
|
28715,12
|
183,20%
|
3
|
Вартість активів
підприємства, тис. грн.
|
36681
|
51986,11
|
141,72%
|
4
|
Балансова вартість
основних зсобів (на кінець планового року), тис.грн.
|
25574
|
33164,77
|
129,68%
|
5
|
Фондовіддача
|
5,15
|
6,05
|
117,53%
|
6
|
Фондомісткість
|
0,23
|
0,17
|
72,27%
|
7
|
Фондоозброєність,
грн./особу
|
91
|
132,66
|
145,35%
|
8
|
Чисельність осіб:
|
|
|
|
8 1
|
основних робітників
|
280
|
250
|
89,18%
|
8 2
|
ПВП
|
408
|
386
|
94,66%
|
9
|
Продуктивінсть
праці, грн./особу:
|
|
|
|
9 1
|
основних робітників
|
393
|
802,83
|
204,24%
|
9 2
|
ПВП
|
270
|
519,50
|
192,69%
|
10
|
Коефіцієнт
оборотності активів
|
3,22
|
3,86
|
119,80%
|
11
|
Тривалість обороту
активів, дні
|
120
|
94,54
|
78,56%
|
12
|
Коефіцієнт оборотності
оборотних активів
|
9,90
|
10,66
|
107,71%
|
13
|
Тривалість обороту
оборотних активів, дні
|
37
|
33,38
|
90,51%
|
14
|
Рентаельність
активів, %
|
46,3%
|
55,24
|
11935,87%
|
15
|
Рентабельність
продажів, %
|
14,3%
|
14,31
|
10024,51%
|
16
|
Потреба
підприємства в інвестиціях у приріст основних засобів, тис.грн
|
|
15456,80
|
|
17
|
Отримана від
покупців сума ПДВ, тис.грн.
|
|
40141,64
|
|
18
|
Сума ПДВ сплачена
постачальникам, тис. грн.
|
|
|
|
19
|
Сума ПДВ сплачена
до бюджету, тис.грн
|
|
|
|