развитие способности анализировать, формулировать выводы и предлагать правильные решения по проблеме
развитие умения воспринимать на слух с пониманием основного содержания
развитие умения читать с цель извлечения детальной информации
Воспитательная: поддерживать интерес к своей профессии, которая связанна с бизнесом и экономикой.
Тип занятия: комбинированный
Форма проведения: беседа, практикум
Оборудование: ноутбук, проэктор, мультимедийная презентация, рабочие тетради.
Схематический план урока
I. Организационная часть
. Приветствие. Целеполагание 5 мин.
. Речевая разминка10 мин.. Основная часть
. Чтение с извлечением детальной информации15 мин.
. Составление анализа работы компании 10 мин.
. Нахождение решений выхода из трудной ситуации 10 мин.
. Аудирование с пониманием основного содержания 20 мин.
III. Заключительная часть
. Подведение итогов урока преподавателем8 мин.
. Домашнее задание 2 мин.
Ход урока
Этапы. Приемы. ЦелиСодержание урокаI. Организационная частьЭтап 1. Приветствие. Целеполагание Цель: настроить уч-ся на работу, создать рабочую атмосферу Приемы: приветствие, просмотр рекламы, раздача дидактического материалаТ: Hello, dear friends. Glad to see you again. I guess you are fine and ready to start our work. Today were having an unusual lesson of Business English. We are going to work with the assistance of computers. (Слайд 1) T: So, lets come closer to the problem of our lesson. As you know, there are a lot of companies nowadays and the number is constantly increasing. Some of them are at the top, but others are not satisfied with the results they achieve because business is so competitive, and then they need a help to survive. So, the topic of our lesson is Troubleshooting (Слайд 2)Этап 2. Речевая разминка: повторение ключевых слов Цель: подготовка студентов к речевому акту Приемы: фронтальная беседа, коллективная работа, индивидуальная работа T: First of all lets refresh the key-vocabulary of the unit. Management consultant, goals, strategy, SWOT analysis, troubleshooting (Слайд 3) Студенты проговаривают слова хором и по одному. T: Now Id like you to give a name to my definitions to be sure you know the meaning of every word. 1. Strengths, weaknesses, opportunities and threats. A system for examining the way a company is run to see what the good and bad points are. (SWOT analysis) 2. Something that you want to achieve in the future or simply aim. (goals) 3. A plan or series of plans for achieving the aim. (strategy) 4. An outsider - a person who doesnt work in the company and looks at the problems more realistically. (a management consultant) 5. Dealing with problems or solving problems. (troubleshooting) T: And now, complete the sentences with a proper key-vocabulary. (Слайд 4) Студенты вставляют подходящие по смыслу слова. Sometimes companies realize that they are not achieving their GOALS or objectives effectively, that they are not getting the results they need. In this case they have to re-plan their STRATEGY. It can be useful to get an outsider, e.g. a MANAGEMENT CONSULTANT to analyze the companys performance and recommend changes to make it more efficient. A SWOT ANALYSIS can be useful. TROUBLESHOOTING, or solving problems, is a necessary part of running a company.II. Основная частьЭтап 3. Чтение с извлечением детальной информации Цель: совершенствование навыков чтения Приемы: чтение текста, фронтальная беседа (Слайд 5) T: Now youll read the text which contains the information about the Fashion Model Agency IMG. It solves a problem through successful troubleshooting strategies. Read it carefully. Этап 4. Составление анализа работы компании Цель: cсовершенствование навыков анализа Приемы: работа в парах, фронтальная беседа (Слайд 6) T: Work in pairs and use the points to complete a SWOT analysis for IMG. Possible answers: Strengths: a, d Opportunities: e, g, i, j weaknesses: c,f threats: b, h Compare your SWOT analysis with a partner and see if there are any differences. (Other variants are possible if students can justify successfully) Этап 5. Нахождение решений выхода из трудной ситуации Цель: развитие монологической речи и анализа Приемы: фронтальная беседа(Слайд 7) T: So weve done SWOT analysis and its time to find solutions for the problems the model agency has faced. Match the situations and the recommendations or solutions: 1e, 2c, 3d,4b, 5a. And finally, lets sum up what should be done to make the company profitable. Possible answers: 1. In order not to loose the companys reputation, its useful to appoint a new M.D with a new strategy. 2. The models who are not making money shouldnt be represented any more. Instead new models ought to be attracted. 3. They should think of ways of reducing the costs of running the agency. 4. Because of the weak financial position, new ways to improve the situation should be found quickly not to make the shareholders unhappy. 5. As the model agency business is very competitive, they should try and offer something special and focus on excellent customer care.Этап 6. Аудирование с пониманием основного содержания Цель: cовершенствование навыков аудирования, развитие устной связной речи Приемы: прослушивание интервью, индивидуальная работа См. приложение T: Now you are going to listen to the interview with a manager about troubleshooting on large projects. Before you listen look through the interviewers questions. Now listen and try to understand the answers. (Слайд 8) Listen to the interview once more and complete the managers answers. (Уч-ся слушают и заполняют пробелы, затем проверяем.) (Слайд 9) 1. ….of time and money. 2. ….cost….waste… 3. ….plan effectively. 4. ….understands his or her role. 5. ….ask the right questions….. 6. …communicates…. 7. …a democratic ….. 8. …realistic…..the cost and the size…. 9. ….create problems.III. Заключительная частьЭтап 7. Подведение итогов урока Цель: cовершенствование навыков устной речи Приемы: наглядность, монологическое высказывание, фронтальная беседа, похвала T: Very soon youll graduate from university and who knows, may be youll run you own company in some years Here is some advice on how to deal effectively with problems, read and choose the ones that suit you best and youll follow in your business. (Слайд 10) Студенты выбирают подходящие советы и говорят, почему выбрали именно эти T: Friends, our lesson has come to an end. I'm happy to say we've done a good bit of work during the lesson. Good job! Lets sum up. - What activity was the most interesting? - What did you learn today? What can you do now? - Which useful words and phrases have you learned? Do you have any questions?Этап 8. Информация о домашнем задании, инструкция о его выполненииT: Next time well continue talking about the problem. Your home assignment is to be ready with new words and word-combinations on theme Money. And to be prepared to the test. Good-bye!2. План-конспект зачетного занятия
Урок №_______Группа _______Дата _______
Тема урока: Money
Цели:
Образовательная:
- расширение кругозора по теме;
развитие и совершенствование монологической и диалогической речи учащихся с использованием новых выражений;
Развивающая:
- развитие умения работать в группе;
развитие лингво-культурной компетенции;
активизация лексики и лексико-грамматических конструкций по теме;
ознакомление с «крылатыми» выражениями по теме.
Воспитательная:
- воспитание умения внимательно слушать и слышать, уважать другое мнение, поддерживать других и быть к ним благожелательными.
Тип занятия: комбинированный
Оборудование: аудиозапись песни «Money» звучит в начале и в конце урока в исполнении группы «ABBA», карточки с новыми словами, карточки с «крылатыми» выражениями; символы доллара и фунта стерлингов, на доске эпиграф «Money makes the world go round».
Схематический план урока
I. Организационная часть
. Приветствие. Целеполагание 5 мин.
. Речевая зарядка 10 мин.. Основная часть
. Чтение текста 15 мин.
. Поиск эквивалента 10 мин.
. Грамматика5 мин.
6. Игра Chains of events13 мин.
7. Обсуждение актуальных вопросов темы10 мин.
. Позитивные и негативные стороны денег 5 мин.
III. Заключительная часть
. Подведение итогов урока. Рефлексия 5 мин.
. Домашнее задание 2 мин.
Ход урока
Этапы. Приемы. ЦелиСодержание урокаI. Организационная частьЭтап 1. Приветствие. Целеполагание Цель: настроить уч-ся на работу, создать рабочую атмосферу. Приемы: приветствие, вступительное слово, раздача дидактического материалаЗвучит песня «Money» в исполнении группы «АВВА». Т: Good morning! Im sure you know this song. Do you like it? I think it is eternal problem: money, the shortage of money. If only we had enough money! Today we are going to speak about money, not only about dollars and pounds, but about our wooden troubles too. Today well learn some new facts from the history of money and well try to answer some very important and controversial questions: Does money really make the world go round? Can money make us happier?. Well revise some grammar material.Этап 2. Речевая зарядка Цель: введение англоязычную атмосферу Приемы: фронтальная беседаT: People work for money, they sometimes make friends for money, they love, live and die, for money. Why does money rule the world, why do people need money? Where can we get it and spend it. These are the questions everyone would like to answer. First of all Id like you to answer some my questions: · What is money? · What is currency? · What are the main uses of money? Предполагаемые ответы учащихся: · Money is something that is accepted by people in exchange for the things they sell or for the work they do. · The money in use in the country is currency. · The main use of money is being a unit of account. II. Основная частьЭтап 3. Чтение текста Цель: развитие навыков чтения и извлечения конкретной информации Приемы: индивидуальная работа, работа в группах, фронтальная беседа T.: Read and learn some facts from the history of money (ознакомление с новой лексикой). Текст для чтения: The dollar is the basic unit of the United States money. It is worth 100 cents. The dollar is the main unit of: Australia, Canada, Jamaica, New Zealand, Singapore, Zimbabwe. According to the Oxford English Dictionary dollars go back to German thaler, while its sigh is a simplified of the Spanish peso. The basic unit of the UK money is the pound, also called the pound sterling. Today the pound is equal to 100 pence. Pound corresponds to the Latin pondus (weight). Sterling points to the highest quality and a pound sterling is a coin of 20 shillings represented by a golden sovereigh. Rouble is the basic unit of the Russian Federation. In the past scientists thought that for many centuries only leather and furs were used in ancient Russia as money. In the 17th century a silver rouble became the main coin, there were 10 copecks and 5 copecks. In 1769 the first Russian paper money appeared. T: Now fill the table. There are 4 columns in the table. You should put a tick if you know this fact before √ New information + Thought differently - Dont understand, have questions ? T: Now lets discuss in groups. What facts did you know before? What new information have you learned from the text? Are there any facts in the text you dont understand? Thank you.Этап 4. Поиск эквивалента Цель: систематизировать лексический материал по теме Приемы: индивидуальная работа, коллективная работа T: The next task is very interesting. You can see some expressions and word - combinations connected with money. Try to find what they mean. 1. To put money into … a) … to marry someone whose family is rich. 2. Funny money… b) … to be very rich. 3. To roll in money… c) … money that you earn very easily. 4. Money for jam… d) … to use your money in order to make a profit. 5. Pocket money… e) … a small amount of money you can use to buy small things. 6. To marry into money… f) … money that has been printed illegally. 1. D 2. F. 3. B. 4. C. 5.E. 6.A. T.: Money is a very important thing for people, so there are a lot of proverbs and sayings about it. You can see some proverbs written on dollar bills, but their beginnings and endings are written on the different parts. Try to match them. Find Russian equivalents. Money has - no smell. Деньги не пахнут. Muck and money - go together. Грязь и деньги ходят рядом. Lend your money - and lose your friend. Хочешь потерять друга, одолжи ему деньги. Time is - money. Время - деньги.Этап 5. Грамматика Цель: развитие грамматических навыков Приемы: индивидуальная работа T: It is time to check up your grammar. Fill in the gaps using the past tense of verbs from the box. * buy *sell *win *lose *waste *pay *find *cost *spend *give 1. My car was five years old, so I ____ it and ____ a new one. 2. It was very sad when I ____ my watch in the street. It was a present from my wife and it _____ her a lot of money. Fortunately, somebody ____ it the next day and took it to a Police Station. 3. I ____ over ₤ 2.000 for my computer, but it isnt worth very much now. 4. My father ____ me ₤50 last week but I ____ most of it on a ticket for a concert on Friday. 5. Last week somebody ____ ₤1000 in a game on TV. It was incredibly exciting. 6. Im afraid I ____ my money on those CDs because I never play them.Этап 6. Игра Chains of events Цель: развитие навыков связной устной речи Приемы: индивидуальная работа, фронтальная беседаT: Lets play a little. The game is called Chains of events. Use the second conditional and dont forget that you should start your own sentence from the previous one. You should start your chain of events with the words: If I were a millionaire… I would buy a lottery ticket If I won I million dollars in a I would buy an Island lottery… If I bought an Island… I would build a big house there If I built a big house… I would have parties every day If I had parties every day… I would invite all my friends If I invited all my friends… I would spend all my money. Thank you!Этап 7. Обсуждение актуальных вопросов темы Цель: развитие диалогической и монологической речи Приемы: фронтальная беседаT: And now lets discuss a little. Try to give your answers to my questions. Questions: · Is it possible to have too much money? · Do you agree that having a lot of money makes you free? · What cant money buy? · Do you agree that muck and money go together? · Does money really make the world go round? · Can money make us happier?Этап 8. Позитивные и негативные стороны денег Цель: совершенствование навыков монологической речи Приемы: групповая работа, индивидуальнаяT: Its time to come to the conclusion. Lets make a list of advantages and disadvantages of money. Advantages of money Disadvantages of money You can buy whatever you want You are afraid to lose your money You can travel all over the world Everybody asks you to lend money You neednt work Its difficult to find real friends You can always help Your relatives and friends Т: And now, imagine you are allowed to have some gifts, which you think are the most important. T: Choose three gifts, which you think are the most important. And tell us why. · good health · plenty of money · a nice house · a brilliant mind · an attractive face · lots of friends · a good job · a fast car · a happy marriage · a long life · an artistic talent The phrases may help: I think the most important thing in life is… The one thing Id like to have is…III. Заключительная частьЭтап 9. Подведение итогов урока. Рефлексия Цель: формировать у студентов правильное отношение к деньгам как одной из ведущих, но не самых важных ценностей жизни Приемы: фронтальная беседаT: So we can make a conclusion that money is not on the first place. I have a question which may seem surprising. Do you like poetry? Do you think its difficult to write poems? Lets do it together. If the weather isnt sunny So youve got too little (money) When you travel England around Then you need not rouble, but (pound) If you fly to system solar, You will surely need (a dollar). Of you course, its a joke. This poem is not serious at all. But the topic of our todays conversation was rather serious. T: What have we learned at the lesson? (учащиеся перечисляют). Учащиеся отвечают на вопросы: Does money really make the world go round? Can money make us happier?Этап 10. Информация о домашнем задании, инструкция о его выполненииT: Your homework is to find some information about banking system of America and England and be ready with the presentation one of one of t he banks. Id like to thank you for good work at the lesson. Your marks are… I wish you be healthy and wealthy. The lesson is over. Good - bye!
3. План-конспект зачетного занятия
Урок №_______Группа _______Дата _______
Тема урока: Banking system of America and England
Цели: развитие творческих способностей, ИКТ-компетентности, основных коммуникативных и грамматических умений студентов.
Задачи урока:
Социокультурная:
- ознакомление студентов с деятельностью американской и английской банковской системами, с ролью рекламы в продвижении бизнеса и правилами составления презентации
Развивающая:
развитие умения интерпретировать информацию в виде лексической схемы развитие общего кругозора студентов и их словарный запас
развитие умения говорить в монологической форме на основе печатной информации и лексической схемы
Воспитательная:
- стимулирование студентов к самостоятельной работе
развитие положительных личностных качеств (ответственность, доброжелательность, чувство взаимопомощи)
Образовательная:
развитие умения читать с извлечением основной и полной информации из прочитанного текста
развитие связной речи, умение выразительно читать
формировать навыки использования лингводидактического потенциала современных мультимедийных средств (оформление презентации банковских систем на компьютере)
Тип занятия: практико-ориентированный, межпредметный
Оборудование: мультимедиа, дидактический материал для отработки навыков чтения с полным пониманием с извлечением нужной информации и аудирования: карточки с текстами, карточки с заданиями к текстам, таблицы для заполнения услышанной информации по презентациям; буклеты по банкам.
Схематический план урока
I. Организационная часть
. Приветствие. Целеполагание 5 мин.
. Фонетическая разминка3 мин.
. Речевая разминка 3 мин.. Основная часть
. Презентации банковских систем 15 мин.
. Аудирование с пониманием основного содержания10 мин.
. Реклама банков10 мин.
. Цель презентации